Πέμπτη, 15 Ιανουάριος 2015 03:23
(1 Ψήφος)

Μουνάφο: «Μάθημα για την συνέχεια το σημερινό»

Ως μάθημα για την συνέχεια του πρωταθλήματος χαρακτήρισε την ισοπαλία με τον ΠΑΣ Γιάννινα ο ποδοσφαιριστής του Αστέρα Τρίπολης Μουνάφο.

Ο επιθετικός των Αρκάδων χαρακτήρισε πολύ καλή ομάδα τον ΠΑΣ, ενώ τόνισε επίσης ότι στο ποδόσφαιρο το παιχνίδι μιας ομάδας εξαρτάται από το παιχνίδι της αντιπάλου ομάδας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του φορ του Αστέρα:

«Είχαμε 30 λεπτά πολύ καλά πετύχαμε 2 γκολ στο διάστημα αυτό, αλλά μετά χάσαμε τον έλεγχο της αναμέτρησης, την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε εύκολα αυτή (μπάλα) και τα Γιάννινα έπαιξαν καλά, μας έβαλαν ένα γκολ πριν το ημίχρονο που ήταν σημαντικό. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε να βγούμε πιο ψηλά, το σκορ δεν ήταν για να ρισκάρουμε πίσω και πιστεύω ότι τα Γιάννινα μετά το 2-0 έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, εμείς δεν είχαμε την ηρεμία να έχουμε την κατοχή δεχτήκαμε δυο γκολ και ύστερα προσπαθήσαμε στα λεπτά που είχαμε να βάλουμε ένα γκολ, αλλά τελικά δεν μπορέσαμε.

Πολλές φορές στο ποδόσφαιρο θέλεις να βγείς ψηλά, αλλά δεν σου επιτρέπει ο αντίπαλος με το παιχνίδι του όπως σήμερα τα Γιάννινα πρέσαραν πολύ ψηλά στο παιχνίδι και δεν μπορούσαμε να έχουμε την κατοχή, να ανέβουμε ψηλά. Σίγουρα εμείς όταν είδαμε πως είναι το παιχνίδι θέλαμε να βγούμε ψηλά, το προσπαθήσαμε αλλά τα Γιάννινα με πολύ καλή τακτική μας ανάγκασαν σε πολλά λάθη, δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα και όταν έγινε το 2-2, ο αντίπαλος γύρισε πίσω εμείς προσπαθήσαμε να βάλουμε γκολ χάσαμε ευκαιρίες, αλλά σήμερα δεν παίξαμε όπως ξέρουμε. Είμαστε μια ομάδα που δεν μπορούμε να χάσουμε βαθμούς από 2-0, το πάθαμε σήμερα και θα είναι ένα μάθημα για τη συνέχεια.

Έχουν περάσει πολλές καλές ομάδες από την Τρίπολη αλλά σήμερα ο ΠΑΣ έκανε πολύ καλό παιχνίδι, αλλά νομίζω ότι αν εμείς είχαμε τα τελευταία λεπτά ηρεμία στο παιχνίδι μας θα είχαμε κερδίσει.

Είμαστε επαγγελματίες ποδοσφαιριστές ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε σε κάθε παιχνίδι, είχαμε χάσει στην Κέρκυρα δεν μείναμε σε αυτό το ματς παρουσιάσαμε το καλό πρόσωπο με τον ΠΑΟΚ και τώρα ήταν άλλο παιχνίδι προσπαθήσαμε να το πάρουμε, πρέπει να μάθουμε από το αποτέλεσμα και να προχωρήσουμε για τον δεύτερο γύρο».

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 15 Ιανουάριος 2015 04:09