Χέρι-χέρι στην κορυφή Ισπανία και Ιταλία

12.06.2017 Αναγνώστηκε 1594 φορές

Η Ισπανία πέρασε μετά κόπων και βασάνων από τα Σκόπια (1-2), την ώρα που η Ιταλία έκανε περίπατο απέναντι στο Λιχτενστάιν (5-0).

Ασταμάτητες  μοιάζουν Ιταλία και Ισπανία που κάνουν πλάκα στον όμιλό τους. Η πρώτη θέση φαίνεται ότι θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι, αφού λογικά δεν πρόκειται να υπάρξουν άλλες απώλειες μέχρι το τέλος της προκριματικής φάσης.

Οι «φούριας ρόχας» έδειξαν ένα απόλυτα σοβαρά πρόσωπο στα Σκόπια και καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Δύο γκολ από Σίλβα (15’) και Ντιέγκο Κόστα (27’) απλοποίησαν τα πράγματα για τους «φούριας ρόχας» που έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να φτάσουν σε ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Ένα πολύ όμορφο γκολ του Ριστόφσκι (67’, 1-2) έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως οι Ισπανοί δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την νίκη να τους γλιστρήσει μέσα από τα χέρια.

Την ίδια στιγμή στο Ούντινε, η Ιταλία έκανε έναν υγιεινό περίπατο απέναντι στο Λιχτενστάιν. Ο Ινσίνιε με ένα πανέμορφο γκολ άνοιξε το σκορ σχετικά αργά (35’, 1-0), με την «σκουάντρα ατζούρα» να αποζημιώνει τους οπαδούς της στην επανάληψη.

Τέσσερα γκολ από Μπελότι (52’), Έντερ (74’), Μπερναρντέσκι (83’) και Γκαμπιαντίνι (90’) έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0, με τους Ιταλούς να ισοβαθμούν στους 16 βαθμούς με την Ισπανία.

Σε ότι αφορά την τρίτη δύναμη του ομίλου, η Αλβανία είναι ξεκάθαρα ένα βήμα μπροστά από τους υπόλοιπους. Η ομάδα του Ντε Μπιάτσι έκανε επίδειξη δύναμης στη Χάιφα, επικρατώντας με 0-3 του Ισραήλ. Ο Σαντίκου με δύο γκολ (22’, 44’) έβαλε τις βάσεις της νίκης, με τον Μεμούσαϊ να ολοκληρώνει τον αλβανικό θρίαμβο (71’, 0-3).