Εκπληκτικός Αστέρας, ήττες για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

02.10.2014 Αναγνώστηκε 875 φορές

Δεύτερη αγωνιστική σήμερα στο Europa League όπου ως γνωστόν συμμετέχουν τρείς ελληνικές ομάδες με τον πρωτάρη Αστέρα Τρίπολης να μεγαλουργεί, ενώ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ηττήθηκαν σε Γαλλία και Πορτογαλία αντίστοιχα.

Οι Αρκάδες του Στάικου Βεργέτη υπέταξαν στην έδρα τους την Παρτιζάν με 2-0 παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο με ηγέτες και σκόρερ τους Ουσέρο και Πάρα, πάτησαν κορυφή με 4 βαθμούς, οι πρώτοι επαρχιακής ομάδας σε όμιλο, διότι την ίδια ώρα στο Λονδίνο Τότεναμ και Μπεσίκτας ολοκλήρωναν την αναμέτρηση στο 1-1. Η πελοποννησιακή ομάδα ετοιμάζεται πλέον για μια ιστορική βραδιά στην Αγγλία με την Τότεναμ βρισκόμενος πλέον στο κόλπο της πρόκρισης.

Στην Πορτογαλία ο Παναθηναϊκός γνώρισε ήττα με κάτω τα χέρια από την μέτρια Εστορίλ με 2-0 και παρέμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου του με 0 βαθμούς πράγμα που δυσκολεύει την πρόκριση του στους "32" της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου σε καμία των περιπτώσεων δεν δικαιούνταν κάτι στην αναμέτρηση και δίκαια γνώρισαν την ήττα. Στο άλλο ματς του ομίλου που διεξήχθη νωρίτερα στην Ρωσία η Ντιναμό με γκολ στο τελευταίο λεπτό νίκησε την Αϊντχόφεν με 1-0.

Ο τρίτος εκπρόσωπος μας ο ΠΑΟΚ, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι των ελληνικών συλλόγων, πλήρωσε ένα κακό πεντάλεπτο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και γνώρισε την ήττα στο Γκινγκάμπ με 2-0 με τους Γάλλους να πιάνουν την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη στην 2η θέση με 3 βαθμούς, ενώ η Φιορεντίνα έκανε το 2/2 επικρατώντας στην Λευκορωσία της Ντιναμό Μινσκ με 3-0.

Τέλος ο εκπρόσωπος της Κύπρου Απόλλων Λεμεσού γνώρισε βαριά ήττα στο "Ελ Μαδριγάλ" από την Βιγιαρεάλ με 4-0.