Flashback στις αναμετρήσεις ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα (video)

03.02.2023 Αναγνώστηκε 404 φορές #ΠΑΣ Γιάννινα

Οι αναμετρήσεις απέναντι στον σύλλογο του Ηρακλείου έχουν ιδιαίτερη αξία για τους φιλάθλους του «Άγιαξ της Ηπείρου» με αφορμή τα αλήστου μνήμης μπαράζ της Ρόδου το 2001 (1-0, 2-0) και τα επεισόδια που είχαν γίνει στις 17 Ιουνίου στον τελευταίο αγώνα των μπαράζ που έκρινε και τον υποβιβασμό του ΠΑΣ στην Β' Εθνική.

• Από εκεί και πέρα, η πλάστιγγα της παράδοσης στις αναμετρήσεις με γηπεδούχο τον ΟΦΗ, γέρνει ξεκάθαρα υπέρ της κρητικής ομάδας.
  • Σε 29 ματς, ο ΟΦΗ μετράει 20 νίκες, 5 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα και 4 φορές ο ΠΑΣ έφυγε νικητής από το Ηράκλειο, εκ των οποίων η μία ήταν στα χαρτιά (0-3) τη σεζόν 2014-15 σε ένα ματς που είχε γίνει οριστική πριν την έναρξή του η αποχώρηση των Κρητικών από εκείνο το πρωτάθλημα.
  • Την προηγούμενη φορά που ο ΠΑΣ πήρε το διπλό ήταν τον Απρίλιο του 2012 με σκορ 0-2 χάρη στα γκολ των Τζάνη και Βίλα. Οι άλλες δυο φορές ήταν τη σεζόν 1972-73 για τη Β΄ Εθνική (0-1) και τη σεζόν 1976-77 (1-2) για την Α’ Εθνική.
  • Οι τέσσερις ισοπαλίες που έχουν έρθει είναι όλες με 1-1, ενώ έξι φορές ο ΟΦΗ κέρδισε τον ΠΑΣ με διαφορά τριών τερμάτων, εκ των οποίων οι 4 με 3-0 και οι 2 με 4-1. Και σε επίπεδο τερμάτων υπερτερεί η ομάδα του Ηρακλείου που έχει σκοράρει 51 φορές, έναντι 18 του ΠΑΣ.

Το PASsports.gr σας παρουσιάζει την προϊστορία των δυο ομάδων με γηπεδούχο τον ΟΦΗ.

Σεζόν 1966-1967: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0 (Β' Εθνική)

Σεζόν 1967-1968: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0 (Β' Εθνική)

Σεζόν 1971-1972: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-1 (Β' Εθνική)

Σεζόν 1972-1973: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (Β' Εθνική)

Σεζόν 1973-1974: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (Β' Εθνική)

Σεζόν 1976-1977: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1977-1978: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1978-1979: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1979-1980: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 4-1 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1980-1981: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1981-1982: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1982-1983: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-1 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1983-1984: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1985-1986: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1986-1987: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0 (Α' Εθνική)

Σεζόν 1990-1991: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Α' Εθνική)

Σεζόν 2000-2001: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Α' Εθνική)

Μπαράζ 2000-2001: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0- ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Σεζόν 2002-2003: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (Α' Εθνική)

Σεζόν 2010-2011: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 4-1 (Football League)

Σεζόν 2011-2012: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 0-2 (Super League)

Σεζόν 2012-2013: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (Super League)

Σεζόν 2013-2014: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Super League)

Σεζόν 2014-2015: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 0-3 άνευ αγώνος (Super League)

Σεζόν 2018-2019: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (Super League)

Σεζόν 2020-2021: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (Super League)

Σεζόν 2020-21: ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (Super League/Play out)

Σεζόν 2021-22: ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Super League)

Σεζόν 2000-2001

20/05/2001 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1 (Α' ΕΘΝΙΚΗ)

Στις 20/5 συναντήθηκαν στο Ηράκλειο οι δυο ομάδες και καίγονταν για βαθμούς για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, μιας και ισοβαθμούσαν στην 12η θέση. Με δεδομένο πώς ο ΠΑΣ είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο με σκορ 1-2, έψαχνε τη νίκη ώστε αν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα μπαράζ, να έχει εκείνος πλεονέκτημα έδρας, ενώ είχε στο πλευρό του και φιλάθλους του που ταξίδεψαν στο Ηράκλειο.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με κεφαλιά του Γκόμεζ, ενώ ο Κοσταρικανός έχασε νέα καλή στιγμή στη συνέχεια. Ο ΠΑΣ αντέδρασε και στο 32' έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Γήττας με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Μπελά που κινήθηκε ωραία από τα αριστερά, απέφυγε τον Σταυρακάκη, έκανε την σέντρα και ο Γιάννης Τάτσης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα, καθώς τόσο ο Έλντερ για τον ΠΑΣ, όσο και ο Κιάσσος με εκτέλεση φάουλ δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο 68' ο Γκίτκος απέκρουσε το σουτ του Μάουρο, για να χάσει ο ΠΑΣ την τεράστια ευκαιρία στο 81' να φύγει με το διπλό από την έδρα του ΟΦΗ. Συγκεκριμένα ο Μπελά πέρασε την κάθετη στον Κορμαρή, με τον επιθετικό των Ιωαννίνων να πλασάρει, αλλά να του λέει "όχι" ο Άριαν Μπεκιάι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο 2-1, όταν ο Κιάσσος εκτέλεσε κόρνερ η μπάλα από απόκρουση έφτασε στον Νιόπλια ο οποίος επιχείρησε σουτ, με τον Ραμίρεζ να αποκρούει πάνω στην γραμμή κρατώντας έτσι το 1-1.

Το τελικό 1-1 έστειλε και τους 2 στα μπαράζ όπου θα διεκδικούσαν την παραμονή τους, αλλά με τον ΟΦΗ να έχει το πλεονέκτημα, καθώς ο ΠΑΣ στην τριπλή ισοβαθμία που δημιουργήθηκε στο τέλος στους 33 βαθμούς, υστερούσε τόσο απέναντι στους Πατρινούς, όσο και απέναντι στον ΟΦΗ (Παναχαϊκή 10, ΟΦΗ 4, ΠΑΣ 2).

10/06/2001 ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΠΑΡΑΖ ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0

20 μόλις μέρες μετά, οι δυο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα μπαράζ για να παραμείνουν στην κατηγορία, με τον ΟΦΗ να έχει το πλεονέκτημα έδρας . Η διαφορά ήταν πώς οι Κρητικοί υποδέχθηκαν τον ΠΑΣ στη Ρόδο και όχι στο Ηράκλειο, λόγω επεισοδίων στο ματς με την Παναχαϊκή. Οι Γιαννιώτες οπαδοί παρά τις αντιξοότητες και τα πολλά χιλιόμετρα, βρέθηκαν στο σμαραγδένιο νησί και ενίσχυσαν τις προσπάθειες των παικτών του Νίκου Αναστόπουλου. Η ομάδα του Ηρακλείου στην πρώτη της αξιόλογη στιγμή στην αναμέτρηση άνοιξε το σκορ, όταν ο Νιόπλιας έκανε την σέντρα για τον Γκόμεζ και ο φορ του ΟΦΗ με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκίτκου, σε μια φάση πάντως που νωρίτερα είχε προηγηθεί φάουλ σε παίκτη του ΠΑΣ. Το φάουλ του Μπελά πέρασε ανεκμετάλλευτο και το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Γκαρόζης πήρε την μπάλα απέφυγε έναν παίκτη του ΟΦΗ, με τον Νιόπλια στην συνέχεια να ανατρέπει τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ, αλλά τον διαιτητή Χέλη να αποβάλλει (;;;) τον Γκαρόζη για θέατρο. Μια καθαρή παράβαση που βαφτίστηκε θέατρο από τον ρέφερι της αναμέτρησης. Το αριθμητικό μειονέκτημα επηρέασε τον ΠΑΣ, ΤΟ 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και έτσι οι Κρητικοί έκαναν το 1-0 και στη σειρά των αγώνων με τη νίκη στις 14 Ιουνίου στα Γιάννινα να αποτελεί μονόδρομος για τον ΠΑΣ.

17/06/2001 ΤΡΙΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΠΑΡΑΖ ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Στο δεύτερο ματς όλα πήγαν καλά για τον ΠΑΣ που επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ και το αποτέλεσμα αυτό τους έδωσε το πάνω χέρι ενόψει του τρίτου και καθοριστικού αγώνα στη Ρόδο, μιας και βολευόταν ακόμα και με την ισοπαλία για να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία, ενώ ο ΟΦΗ ήθελε μόνο τη νίκη.

Οι Γιαννιώτες οπαδοί για ακόμα μια φορά βρέθηκαν δίπλα στην ομάδα, παρά τα πολλά χιλιόμετρα, με τα επεισόδια να λαμβάνουν χώρα μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Μάλιστα ένας φίλος του ΠΑΣ, ο Θοδωρής Βαντόλας, έχασε το μάτι του.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος το πρώτο ημίχρονο πέρασε αναίμακτα για τον ΠΑΣ και ολοκληρώθηκε στο 0-0. Όμως τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ όταν ο Γκόμεζ σούταρε λίγο έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γκίτκου. Στο 58' σε σέντρα του Νιόπλια στην περιοχή του ΠΑΣ ο Μάουρο από κοντά έκανε το 2-0 με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να πανηγυρίζει έξαλλα, αλλά και να προκαλεί τους Γιαννιώτες οπαδούς με τον πανηγυρισμό του (έδειχνε τα γεννητικά του όργανα) μια κίνηση εντελώς απαράδεκτη και αντιαθλητική. Μάλιστα σύμφωνα με τα ρεπορτάζ τότε ο Βραζιλιάνος, που προφανώς δεν μπορούσε να χωνέψει την ήττα της ομάδας του στα Γιάννενα προκαλούσε με δηλώσεις λίγες μέρες πριν την τρίτη αναμέτρηση. Χαρακτηριστικά έλεγε "Δεν κρατιέμαι για αυτό το παιχνίδι, το περιμένω πως και πως θέλω να σκοράρω και να τους τα δείξω μετά, θα γίνει χαμός".

Το τελικό 2-0 έστειλε τους Γιαννιώτες στη Β’ Εθνική ύστερα από έναν χρόνο ακριβώς. Η στενοχώρια μεγάλη και οι στιγμές δύσκολες για τους συντελεστές, τους φιλάθλους της ομάδας, ειδικά για εκείνους που τα έζησαν από κοντά θα τα θυμούνται για μία ζωή.

Σεζόν 2002-2003

20/04/2003 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0 (Α' ΕΘΝΙΚΗ)

Ο αγώνας της 27ης αγωνιστικής μεταξύ του ΟΦΗ και του ΠΑΣ έγινε στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης την Κυριακή των Βαίων, λόγω τιμωρίας των Κρητικών . Ο ΠΑΣ καιγόταν για βαθμούς στην προσπάθεια που έκανε να αποφύγει τον υποβιβασμό απευθείας ή να παλέψει για τη σωτηρία του στο μπαράζ με τον τρίτο της Β’ Εθνικής. Το μόνο αξιοσημείωτο στο πρώτο μέρος ήταν η αποβολή του Ηλία Κώτσιου με τον ΠΑΣ να αποκτά αριθμητικό πλεονέκτημα λίγο πριν την ανάπαυλα .

Αν και με παίκτη λιγότερο και βαθμολογικά αδιάφοροι, οι Ηρακλειώτες πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με τον Σοάρες, ενώ ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη στιγμή να ισοφαρίσει με τον Μπλέτσα στο φινάλε. Στο τέλος της σεζόν η ιστορία γνωστή, αφαιρέθηκαν βαθμοί από τον ΠΑΣ και έτσι στο μπαράζ παραμονής με αντίπαλο την Καλαμαριά πήγε ο Ιωνικός που είχε έναν βαθμό λιγότερο από τους Γιαννιώτες.

Σεζόν 2010-2011

15/05/2011 34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-1 (FOOTBALL LEAGUE)

Αρκετά χρόνια μετά συναντήθηκαν ξανά οι δρόμοι των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά, της Football League με τις δυο ομάδες να διεκδικούν προφανώς την άνοδό τους στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Στεφάν Ντεμόλ έπειτα από εξαιρετική σεζόν στο πρωτάθλημα είχε εξασφαλίσει και μαθηματικά την επάνοδό της στο ματς με τον Εθνικό Αστέρα και στόχος στο ματς με τον ΟΦΗ ήταν η νίκη ή η ισοπαλία για να κατακτήσει και το πρωτάθλημα.

Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν στο 39', όταν ο Μπακαγιόκο βρήκε τον Πατσατζόγλου στην περιοχή του ΟΦΗ και ο αμυντικός του ΠΑΣ με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Οι Κρητικοί ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγρίτη στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Κρητικοί γύρισαν τούμπα το ματς και έφτασαν στο τελικό 4-1 χάρη στα γκολ των Καπάνταη ,Γιακούμπου και Αγρίτη, σε μια φάση που οι αμυντικοί του ΠΑΣ ολιγώρησαν θεωρώντας ότι υπάρχει οφσάιντ. Με την ήττα αυτή ο ΠΑΣ έμεινε στους 74 βαθμούς και ο Παναιτωλικός αφού νίκησε την Ηλιούπολη έφτασε τους 75 και πήρε την πρωτιά. Από την άλλη ο ΟΦΗ ανέβηκε και αυτός στη μεγάλη κατηγορία μέσω της διαδικασίας των μπαράζ ανόδου.

Σεζόν 2011-2012

22/04/2012 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-2 (SUPER LEAGUE)

Η αυλαία του πρωταθλήματος της Super League, είχε την ίδια αναμέτρηση με την αυλαία της Football League έναν χρόνο νωρίτερα με την διαφορά ότι ο ΠΑΣ επικράτησε του ΟΦΗ με 2-0 σε ένα πάντως αδιάφορο παιχνίδι, μιας και ο ΠΑΣ με τον Άγγελο Αναστασιάδη στο τιμόνι του είχε εξασφαλίσει 2 αγωνιστικές νωρίτερα με την νίκη του απέναντι στην ΑΕΚ με 2-1 την παραμονή του στην Super League. Παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και παρά το γεγονός ότι ο στόχος είχε επιτευχθεί, ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο ματς και έχασε την πρώτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 15' με τον Βίλα να δίνει στον Πατσατζόγλου, αυτός στον Τζάνη με τον αμυντικό της Ηπειρώτικης ομάδας να γίνεται ξανά αποδέκτης όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια του ΟΦΗ. Στο 28' ο Τζάνης από τα αριστερά επιχείρησε την σέντρα προς την περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα έφτασε στον Κυριάκο με τον Λαρισαίο μέσο να σουτάρει και τον Σαχσανίδη να διώχνει τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και δικαιώθηκε στο 63'. Ύστερα από λάθη των παικτών του ΟΦΗ στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Γεωργίου έκλεψε την μπάλα προχώρησε όσο χρειάστηκε και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον αμαρκάριστο Τζάνη και αυτός με την σειρά του με ευθύβολο σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 72' ο Ηπειρώτης μεσοεπιθετικός από εκτελεστής έγινε δημιουργός, όταν εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να βρίσκει το πόδι παίκτη του ΟΦΗ, να καταλήγει στον Βίλα με τον Αλβανό παίκτη των Γιαννιωτών με τακουνάκι να την στέλνει για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Κρητικής ομάδας. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ και με τον αέρα του 2-0 έχασε ακόμα 2 ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, πρώτα με τον Γεωργίου στο 74' που δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Σαχσανίδη και με την εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 78' να φεύγει λίγο άουτ και τον πορτιέρε των Κρητικών απλά να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τον ΠΑΣ να πανηγυρίζει την άνετη παραμονή του και την 8η θέση στην τελική κατάταξη του βαθμολογικού πίνακα.

Σεζόν 2012-2013

30/03/2013 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1 (SUPER LEAGUE)

Σε μία σεζόν όπου ο ΠΑΣ τα πήγε εξαιρετικά σε αγωνιστικό επίπεδο με τον Γιάννη Χριστόπουλο στον πάγκο, γνώρισε την ήττα από τον ΟΦΗ για την 27η αγωνιστική με σκορ 2-1, χωρίς όμως να του στοιχίσει αφού στη συνέχεια πήρε τα αποτελέσματα που ήθελε με ΑΕΚ και Κέρκυρα και μπήκε στα πλέι-οφ. Οι Κρητικοί είχαν ανάγκη τους βαθμούς για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Το προβάδισμα στον ΟΦΗ έδωσε ο Παπάζογλου στο 17' με δεξί σουτ. Στο 42' ο ΠΑΣ απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση όταν ο Ντε Βινσέντι έκανε την σέντρα στην περιοχή των Κρητικών, ο Κολοβέτσιος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 59’ ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Λαμπρόπουλο, ενώ στο 63’ ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Ντε Βινσέντι πέρασε την κάθετη στον Ίλιτς που βγήκε τετ α τετ με τον Γουναρίδη, καθυστέρησε όμως και νικήθηκε από τους αμυντικούς του ΟΦΗ, με τον Γεωργίου στην εξέλιξη της φάσης να μην μπορεί να ισοφαρίσει. Η ομάδα του Ηρακλείου στο αμέσως επόμενο λεπτό έφτασε στο 2-0. Συγκεκριμένα στην αντεπίθεση που ακολούθησε την ευκαιρία του ΠΑΣ ο Λαμπρόπουλος πάσαρε στον Κουτσιανικούλη και αυτός από πλάγια δεξιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 82' οι Ηπειρώτες είχαν την ευκαιρία να μειώσουν, όταν το σουτ του Ίλιτς απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο Γουναρίδης, πράγμα που τελικά συνέβη 2 λεπτά αργότερα όταν ο Γεωργίου τροφοδότησε τον Γιάκο και ο νεαρός επιθετικός με σουτ έκανε το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Σεζόν 2013-2014

08/03/2014 28Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1(SUPER LEAGUE)

Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν στο Γεντί Κουλέ για την 28η στροφή του πρωταθλήματος, με τον προπονητή Γιάννη Πετράκη να επιστρέφει ως αντίπαλος στο Ηράκλειο.

Η νίκη που πήρε ο ΠΑΣ στα Περιβόλια την περασμένη αγωνιστική του έδωσε άλλον αέρα για να ελπίζει στην εξασφάλιση μιας άνετης παραμονής και ενόψει των δυο δύσκολων αγώνων με τον Παναθηναϊκό στα Γιάννινα και τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 84’ ο Κουτσιανικούλης άνοιξε για τον Ροβίθη αυτός άφησε στον Λεονέλ Νιούνιες που με ασύλληπτο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ωστόσο, η γιαννιώτικη ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο πρώτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, Στρούνα, Τσουκαλάς και Τσάβες συνδυάστηκαν άψογα, ο Στρούνα έστρωσε στον Τσάβες και ο Αργεντίνος με φοβερό μονοκόμματο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ του ΟΦΗ και σημείωσε το τελικό 1-1 Τα άτυχα αποτελέσματα στις επόμενες αγωνιστικές έκαναν τον ΠΑΣ να… πονοκεφαλιάσει από το πουθενά στην υπόθεση της παραμονής, την οποία εξασφάλισε και μαθηματικά μετά τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Ολυμπιακό στην προτελευταία αγωνιστική.

Σεζόν 2014-2015

21/03/2015 29Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-3 ΑΝΕΥ ΑΓΩΝΟΣ

Για το παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ ταξίδεψε στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ αλλά ο αγώνας δεν έγινε ποτέ. Λίγες ώρες πριν την προγραμματισμένη ώρα έναρξης ο Νίκος Μαχλάς ανακοίνωσε και επίσημα την αποχώρηση των Κρητικών από το πρωτάθλημα της Super League. Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα και οι διαιτητές, έκαναν το καθιερωμένο ζέσταμα, αλλά η ΠΑΕ ΟΦΗ, παρέδωσε στον διαιτητή ένα έγγραφο με τους λόγους που δεν είναι σε θέση να αγωνισθεί.

Ο Νίκος Αναστόπουλος και ο ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ, (όσοι έχουν απομείνει) βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πολιτική περιβολή και φόρμες και αποθεώθηκαν από τους φιλάθλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Γεντί Κουλέ για το τελευταίο χειροκρότημα, ενώ η επόμενη χρονιά βρήκε τους Κρητικούς στη Γ' Εθνική. Το φύλλο αγώνα έκλεισε με νίκη 0-3 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα και ήταν το δεύτερο διπλό εκείνης της σεζόν άνευ αγώνα, μιας και είχε αποχωρήσει και η Νίκη Βόλου από εκείνο το πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΣ τερμάτισε στην 6η θέση και ένα βαθμό κάτω από τον 5ο Ατρόμητο, αλλά και να έμπαινε στα πλέι οφ, δεν είχε εξασφαλίσει αδειοδότηση για συμμετοχή στην Ευρώπη.

ΣΕΖΟΝ 2018-2019

06-04-2019 27Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0(SUPER LEAGUE)

Tέσσερα χρόνια μετά συναντήθηκαν και πάλι  οι δυο ομάδες στο Ηράκλειο για την 27 αγωνιστική, σε ένα ματς που και οι δυο καίγονταν για το τρίποντο της νίκης στην προσπάθεια που έκαναν να παραμείνουν στην κατηγορία, ένα έργο δύσκολο με την αναδιάρθρωση να είναι προ των πυλών κάτι που σήμαινε ότι θα υποβιβαστούν τρεις ομάδες απευθείας και η 13η θα δώσει αγώνα μπαράζ με τον 2ο της Football League.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 20'.Γύρισμα του Φερέιρα στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Βαζ κατέβασε και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σεργκελασβίλι και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Βελλίδη παρότι δεν ήταν δυνατό και παρά την προσπάθεια του γκολκίπερ του ΠΑΣ κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η μοναδική ευκαιρία του ΠΑΣ ήταν στο 42', όταν ο Γιάκος σέντραρε, ο Κρίζμαν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως ο Σωτηρίου πρόλαβε και έβαλε σωστά το σώμα του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά.

Ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι με τον Βουό στις καθυστερήσεις του αγώνα, στον οποίο οι Γιαννιώτες ήταν κατώτεροι των περιστάσεων. Στους 26 βαθμούς έμεινε ο ΠΑΣ μετά την ήττα στο Ηράκλειο και τον πλησίασε στον 1 πόντο ο ΟΦΗ που ανέβηκε στους 25. Η ισοπαλία με τον Αστέρα στα Γιάννινα, αλλά και οι ήττες από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και τον ΠΑΟΚ στα Γιάννινα σφράγισαν τον υποβιβασμό των Γιαννιωτών στη νεοσύστατη Super League 2.

Σεζόν 2020-2021

29/11/2020 10Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΦΗ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1

Στην αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ γνώρισε μία τζάμπα ήττα με σκορ 2-1 από τον ΟΦΗ. Σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια στη μνήμη του Φάνη Νέσση, φροντιστή και ανθρώπου της ομάδας επί 4 και πλέον δεκαετίες, μπήκαν πιο δυνατά χάνοντας καλή στιγμή με τον Παμλίδη. Παρόλα αυτά, ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του και ευτύχησε να πετύχει γκολ στην πρώτη του φάση στο 20' με τον Στάρτζεον μετά από σουτ του Σαρδινέρο και επέμβαση του Χουτεσιώτη.

Ο ΠΑΣ από το 30΄ και μετά ανέκτησε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά την ευκαιρία του Λέο στο 44' κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με φοβερή βολίδα του Ελευθεριάδη ύστερα από ασίστ του Ντομίνγκεθ και εξαιρετικό συνολικά συνδυασμό από αριστερά.

Το γκολ που έκρινε την τύχη της αναμέτρησης μπήκε στο 68'.Στο 65' δόθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους σε μαρκάρισμα του Κάργα πάνω στον Νέϊρα. Παρόλο που υπήρχε επιθετικό φάουλ στον Πίρσμαν στο ξεκίνημα της φάσης, στο VAR εξετάστηκε απλά αν υπήρχε ή όχι όχι off side. Ο Αργεντινός Νέϊρα εκτέλεσε το πέναλτι εύστοχα στο 68' και έκανε το 2-1 για τον ΟΦΗ, αποτέλεσμα που παρέμεινε ως το τέλος.

03/04/2021 2η αγωνιστική play out ΟΦΗ- ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Λίγες μέρες πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στα Γιάννινα για το πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΣ Γιάννινα ταξίδεψε στο Ηράκλειο για την 2η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ που πάλευε να παραμείνει στην κατηγορία. Οι Γιαννιώτες πάγωσαν το  Γεντί Κουλέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και προηγήθηκαν  με 0-1 του ΟΦΗ με σκόρερ τον Παμλίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί καθάρισαν την υπόθεση νίκη, εκμεταλλευόμενοι ένα κακό δεκάλεπτο του ΠΑΣ.  Ένα λάθος του Κάργα έφερε την ισοφάριση από τον Σαρδινέρο (52') και ένα χέρι του Κάργα το πέναλτι με το οποίο ο Σολίς (61') έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ και τελικά τη νίκη. Στους 34 βαθμούς έμεινε σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΣ που γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από 5 παιχνίδια, ενώ ο ΟΦΗ πήρε βαθιά ανάσα και ανέβηκε στους 23 βαθμούς.

ΣΕΖΟΝ 2021-22

08/01/2022 17η Αγωνιστική ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Αποδεκατισμένος λόγω κορωνοϊού και τραυματισμών ο  ΠΑΣ Γιάννινα ταξίδεψε στην Κρήτη με ούτε λίγο ούτε πολύ μια ενδεκάδα απουσίες καθώς 8 παίκτες είχαν βρεθεί θετικοί στον κορωνοϊό και 3 παίκτες (Κόντε, Οικονομόπουλος, Σνάιντερ) ήταν τραυματίες.

Οι Γιαννιώτες έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους στο «Γεντί Κουλέ» καθώς προηγήθηκαν με το γκολ του Περέα (54’), ωστόσο δέχτηκαν την ισοφάριση στην εκπνοή με αυτογκόλ του Εραμούσπε ύστερα από σουτ του Ναμπί (90+3’).

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο παιχνίδι, είχε δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες, βρήκε όμως απέναντι του έναν εξαιρετικό Σούλη που έκανε 4-5 εκπληκτικές αποκρούσεις.