Κράτησε τη νίκη ο Βρακάς, η Κ 19 2-1 τον Ατρόμητο (video)

29.01.2023 Αναγνώστηκε 652 φορές #ΠΑΣ Γιάννινα

Διπρόσωπη η Κ 19 του ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-1 από την πολύ καλή ομάδα του Ατρομήτου.

Καλύβας
Χρήστος Καλύβας

Ο ΠΑΣ δεν ήταν καλό στο πρώτο 15λεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι, ωστόσο στη συνέχεια ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων πετυχαίνοντας δύο γκολ.

Στο δεύτερο χρειάστηκε ο τερματοφύλακας Θωμάς Βρακάς να δείξει την κλάση του σε τρεις φάσεις και ενώ είχε μειώσει σε 2-1 ο Ατρόμητος και να κρατήσει αυτό το αποτέλεσμα κάνοντας φοβερές αποκρούσεις.

Σουτ του Αμπαρτζίδη στο 6΄αποκρούει τη μπάλα ο Βρακάς και στη συνέχεια βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 22΄σέντρα του Πάνου από δεξιά διεκδικήσαν την κεφαλιά ο Φερεντίνος με τον Κούτρα με τον δεύτερο να την βρίσκει, η μπάλα πέρασε από τον Μουστάκα έφτασε στον Λώλη που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τον ΠΑΣ.

Στο 25΄ο Κούτρας ανέτρεψε τον Φερεντίνο με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Μουστάκας στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα για τον ΠΑΣ.

Στο 31’ σέντρα του Ναούμη γυριστή κεφαλιά του Μουστάκα η μπάλα λίγο άουτ.

Ο Ναούμης στο 38’ έδωσε στον Φερεντίνο που έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα Δήμο να αποκρούει τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ έμεινε στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να μειώνουν το σκορ με τον Τσαντίλα και να έχουν δύο καταπληκτικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν όμως ο Βρακάς με δύο φανταστικές αποκρούσεις κράτησε το 2-1.

Στο 46’ σουτ του Τσαντίλα η μπάλα λίγο άουτ.

Ο Ατρόμητος μείωσε στο 55’με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαντίλα.

Στο 61’ σουτ του Πιζανά απέκρουσε ο Βρακάς.

Ο Βρακάς στο 62’ σταμάτησε και το σουτ του Αμπαρτζίδη.

Ο ΠΑΣ στο 70΄ κόρνερ του Πάνου κεφαλιά του Λώλη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τσαντίλας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Βρακάς.

Διαιτησία: Βλάχος (Σίνδρος-Παπαλαζάρου).

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος, Ναούμης, Καφενζής, Γιαλεδάκης, Φερεντίνος (91΄Νταφούλης), Λώλης (78΄Κύργιος), Μουστάκας (83΄Βλέτσας), Κύρκος (91΄Τσίτας), Πάνος.

Ατρόμητος: Δήμος, Κούτρας, Γκίνι, Σταματούλλας, Γιαματζίδης, Βαμβακούσης, Τσαντίλας, Δαμουλιάνος (46΄ Πιζανάς), Τσαγγάρης, (82΄ Ουγκέν), Αμπαρτζίδης, Μπουρνέλης.