Flashback στις αναμετρήσεις ΠΑΣ Γιάννινα- Άρης(video)

17.05.2022 Αναγνώστηκε 201 φορές

Tο πάνω χέρι στην προϊστορία των εντός έδρας αναμετρήσεων με αντίπαλο τον Άρη έχει ο ΠΑΣ Γιάννινα. Σε 22 συναντήσεις των δυο ομάδων στα Γιάννινα, ο ΠΑΣ μετράει 11 νίκες, 6 ματς έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ 5 φορές έφυγε νικητής ο Άρης από το «Ζωσιμάδες».

Flashback στις αναμετρήσεις  ΠΑΣ Γιάννινα- Άρης(video)
Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας
    • Σε αυτές τις αναμετρήσεις, όλες σε επίπεδο πρωταθλήματος Α΄ Εθνικής Κατηγορίας, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει βρει 23 φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ 13 φορές έχουν σκοράρει οι Θεσσαλονικείς.
    • Φυσικά η μεγαλύτερη σε διάσταση νίκη των Γιαννιωτών με αντίπαλο τον Άρη σημειώθηκε κατά τη τρέχουσα σεζόν, με τη θριαμβευτική νίκη (0-5) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στις 20 Νοεμβρίου 2021 για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.
    • Από τις 11 νίκες του ΠΑΣ, οι πέντε είναι με σκορ 2-0, τέσσερις με σκορ 2-1 και δυο με σκορ 1-0. Η τελευταία εντός έδρας νίκη για τον ΠΑΣ απέναντι στον Άρη, σημειώθηκε στις 22 Σεπτεμβρίου 2018 με σκορ 1-0 με αυτογκόλ του Δεληζήση.
    • Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς έχουν να φύγουν με το διπλό από τα Γιάννινα από τις 17 Ιανουαρίου 2010, όταν για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος επικράτησαν με 0-1 χάρη στο γκολ του Ναφτί.
    • Τέλος, στο παιχνίδι που έγινε στα Γιάννενα στο πλαίσιο της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ επικράτησε με 2-0.
      25-09-1983 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 0-1
      Την νίκη με σκορ 1-0 πήρε ο Άρης στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής για την σεζόν 1983-1984. Το γκολ που έδωσε την νίκη στους Θεσσαλονικείς πέτυχε ο Ζελελίδης στο 41', με τον Άρη να έχει δοκάρι δύο λεπτά αργότερα με τον Έρικσον για να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Σεζόν 1990-91

28/4/1991 ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης 0-0

Στην αναμέτρηση που έγινε στις 28 Απριλίου 1991, οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή της αναμέτρησης κάτι που σχολίασε σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος τότε του ΠΑΣ Κώστας Χρηστίδης. Στο πρώτο μέρος, οι Γιαννιώτες είχαν μία φάση με τον Οικονόμου που έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι παίκτες του Άρη, ενώ είχαν καλές στιγμές με Γιώτη και Δώνη. Στην επανάληψη, ο Καλούδης είπε όχι σε πλασέ του Βουγιουκλή, ενώ και ο ΠΑΣ είχε νέα καλή στιγμή με τον Γιώτη.Στη συνέχεια ο Δώνης πάσαρε στον Γιώτη που έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε σε χέρι των φιλοξενούμενων αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Ο διαιτητής Βουτσαράς δεν είδε παράβαση ούτε σε σπρώξιμο πάνω στον Δώνη, στη συνέχεια ο Ουγκάρτε έστειλε με σουτ τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα φάνηκε να περνάει τη γραμμή αλλά και πάλι ο διαιτητής δεν κατοχύρωσε το γκολ. Δικαιολογημένες οι διαμαρτυρίες του κόσμου μετά το ματς και του Προέδρου τότε του ΠΑΣ που μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο.

Σεζόν 2000-2001
06-05-2001 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 2-1
Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος της σεζόν 2000-2001 η συνάντηση των δύο ομάδων στα Γιάννενα. Στις 6 Μαΐου ο ΠΑΣ, που καιγόταν για βαθμούς, υποδεχόταν τον αδιάφορο Άρη. Οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν στο σκορ με τον Άγγελο Χαριστέα στο 10'.
Δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Κώστας Κορμαρής έκανε το 1-1 που αποτέλεσε και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ αν και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, τον διακατείχε το άγχος και η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στα δίχτυα.

Τελικά ο Κορμαρής έδωσε την λύση με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 78' και λύτρωσε έτσι τον Άγιαξ της Ηπείρου που πανηγύρισε την νίκη με 2-1.
Σεζόν 2002-2003: 15-02-2003 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 0-1

Πολύτιμη νίκη για τον Άρη, στην αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της σεζόν 2002-2003, με τον ΠΑΣ στο «Ζωσιμάδες». Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, το γκολ αν έμπαινε από κάποια ομάδα, θα ήταν αυτό που θα έδινε την νίκη. Ο ΠΑΣ παρατάχτηκε για την νίκη καθώς προέρχονταν από σερί κακών αποτελεσμάτων, ενώ το θετικό αποτέλεσμα έψαχναν και οι "κίτρινοι" για την μάχη της εξόδου στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Τελικά αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι που νίκησαν με 0-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Παπαδόπουλου στο 90', ένα πέναλτι που κέρδισε ο Λεωνίδας Καπάνταης.
Σεζόν 2009-2010
17-01-2010 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 0-1
Στο πέμπτο ντεμπούτο του στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε με ήττα εντός έδρας από τον Άρη με 0-1. Ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα, καθώς οι "κίτρινοι", στη μια και μοναδική φάση που έκαναν σκόραραν, ενώ ο ΠΑΣ είχε δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του Ανδρέα Παππά. Ανήμερα του Πολιούχου της πόλης η αναμέτρηση αυτή στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, με τον ΠΑΣ να μπαίνει δυνατά χωρίς βέβαια την μεγάλη φάση.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κάλβο σέντραρε από τα αριστερά ο Κόκε δεν έπιασε καλά την κεφαλιά η μπάλα στρώθηκε στον Ναφτί που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και μέχρι το 60' είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Κώτσιο ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά αποκρούστηκε από τον Σηφάκη, καθώς και ένα λανθασμένα ακυρωθέν γκολ του Σίσιτς.
Στο 90' ο Μπακαγιόκο βγήκε στη πλάτη της άμυνας του Άρη και όντας έτοιμος να κάνει το 1-1, ο Κουλουχέρης τον ανέτρεψε και ο Αθηναίος ρέφερι Παππάς αντί να δώσει το πέναλτι και την κόκκινη στον αμυντικό των φιλοξενούμενων, έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι εξαγριώνοντας και τον κόσμο της γιαννιώτικης ομάδας. Έτσι το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και έδωσε στους Θεσσαλονικείς μια πολύτιμη μεν, άδικη δε νίκη. Θλιβερό γεγονός της αναμέτρησης αποτέλεσαν τα επiσόδεια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων.
Σεζόν 2011-2012

27-08-2011 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 0-0

Η άμεση επάνοδος του Άγιαξ της Ηπείρου στη μεγάλη κατηγορία, που στο τέλος έφερε επιτέλους και την πολυπόθητη παραμονή σε αυτή, βρήκε τον ΠΑΣ να φιλοξενεί τον Άρη στην πρεμιέρα της σεζόν 2011-2012. Σε ένα μέτριο παιχνίδι, που έλαβε χώρα στις 27 Αυγούστου, ο ΠΑΣ είχε τις ευκαιρίες ο Άρης τα δοκάρια με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και να μένουν στη «λευκή» ισοπαλία. Μοιραίοι για τον Άρη οι Τόχα, Καπετάνος και για τον ΠΑΣ οι Ζαϊρί και Μπακαγιόκο.

Σεζόν 2012-2013

16-03-2013 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 2-0

Το τελευταίο Σαββατοκύριακο της Αποκριάς του 2013, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 2-0 της ομάδας της Θεσσαλονίκης κάνοντας και το μεγάλο άλμα για την πεντάδα και την ευρωπαϊκή τότε έξοδο. Όλα αυτά σε συνδυασμό και με την ήττα του Παναθηναϊκού την επομένη από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, που έδινε στον ΠΑΣ τον τίτλο του αδιαφιλονίκητου φαβορί για τα play-off.

Ο Άγιαξ της Ηπείρου διέψευσε τις Κασσάνδρες που μιλούσαν εκείνες τις ημέρες για νίκη του Άρη και από την αρχή του αγώνα έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να μην αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης. Το σκορ άνοιξε στο 24' ο Ίλιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Ζαραδούκα και Ηρακλή κέρδισε την μπάλα προχώρησε όσο χρειάστηκε από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη. Στην επανάληψη οι Γιαννιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν και στο 2-0 με σκόρερ τον Κοροβέση. Ο Χαλκιδαίος μέσος τρύπωσε στην άμυνα των φιλοξενούμενων και σκόραρε από κοντά με το στήθος ύστερα από την ωραία σέντρα του Ντε Βινσέντι. Κάπου εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και τους Γιαννιώτες στην εξέδρα να πανηγυρίζουν, φωνάζοντας το σύνθημα "ΠΑΣ ζούμε Ευρώπη να σε δούμε".

Σεζόν 2013-2014

23-12-2013 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 2-1

Στις 23 Δεκεμβρίου, ο ΠΑΣ υποδέχτηκε τον Άρη και επιζητούσε τη νίκη για να πλησιάσει στην πεντάδα. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε αρκετά κακή κατάσταση και δυσκόλεψε πολύ και τις δύο ομάδες, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο σκορ στο 51' όταν ο Παπαδόπουλος έκανε χέρι εντός περιοχής και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος καταλόγισε το πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ντε Βινσέντι δίνοντας το προβάδισμα στους Γιαννιώτες. Ο Άρης ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με τον μετέπειτα παίκτη του ΠΑΣ, τον Μιχάλη Μανιά, όμως στο 73' ο Λίλα χάρισε τη νίκη με 2-1 στην ομάδα των Ιωαννίνων. Έτσι για τον ΠΑΣ έκλεινε ιδανικά μια καλή αγωνιστικά χρονιά, ενώ για τον Άρη ήταν εφιαλτική καθώς εκτός από εκεείνη την ήττα παρέμεινε τελευταίος στην βαθμολογία.

Σεζόν 2018-2019

22-09-2018 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ 1-0

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν μετά από σχεδόν 5 χρόνια στην Super League εξαιτίας του υποβιβασμού του Άρη στις χαμηλότερες κατηγορίες. O ΠΑΣ ήταν αποφασισμένος να βάλει φρένο στο σερί των τριών νικών του ΄Άρη.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την μεγάλη φάση με το δοκάρι του Ματέο Γκαρσία (29’), ενώ ο ΠΑΣ απάντησε στο ίδιο λεπτό με τον Βιδάλ, ωστόσο ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κουέστα. Ένα λεπτό αργότερα ο Μυστακίδης αν και κατάφερε να ξεπεράσει τον Δεληζήση, δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΣ πίεσε από νωρίς και κατάφερε μετά από φάση διαρκείας και δόση τύχης να μπει μπροστά σκορ, καθώς ο Λεό στο 65' έκανε το σουτ, ο Δεληζήσης έβαλε το πόδι του με αποτέλεσμα η μπάλα να αλλάξει πορεία και να μπει στα δίχτυα της ομάδας του.

Σεζόν 2020-21

16η Αγωνιστική- 11/01/2021 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ- ΑΡΗΣ 0-0

Xωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση των δυο ομάδων πέρυσι στα Γιάννινα που έγινε κάτω υπό καταρρακτώδη βροχή.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η ομάδα που είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες στο ματς, ωστόσο δεν κατάφερε και πάλι όπως και στη Λάρισα να σκοράρει. Καρτάλης και Σιόντης στο πρώτο μέρος είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με σουτ, ενώ στο 33' ακυρώθηκε ορθά γκολ του Άρη με τον Μαντσίνι καθώς ο Μάνος έκανε επιθετικό φάουλ πάνω στον Χουτεσιώτη. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο Άρης απείλησε, με τον ΠΑΣ να έχει δύο κλασικές ευκαιρίες με το χαμένο τετ α τετ του Κρίζμαν και την τεράστια ευκαιρία του Παμλίδη, εκεί όπου ο Μπουσέ κράτησε όρθιο τον Άρη.

ΣΕΖΟΝ 2021-22

14/02/2022 23η αγωνιστική ΠΑΣ Γιάννινα- Άρης 2-0

Τον Άγιο Βαλεντίνο και την ημέρα των ερωτευμένων γιόρτασε ο ΠΑΣ Γιάννινα με μια συγκλονιστική και παθιασμένη εμφάνιση γεμάτη συναίσθημα. Οι Γιαννιώτες είχαν κάνει  το πιο αποφασιστικό βήμα για την είσοδό στα play off καθώς επικράτησαν του Άρη με 2-0 στο «Ζωσιμάδες» για την 23η αγωνιστική και με 36 βαθμούς είχαν μείνει μόνοι στην τέταρτη θέση.

Μπορεί ο Άρης να είχε τις ευκαιρίες και τα δύο δοκάρια με τους Μαντσίνι (97') και Ματέο Γκαρσία (98'), ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Μεταξά έδειξαν ψυχωμένοι στην επανάληψη και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη χάρη στο αυτογκόλ του Σιαμπάνη (51’) μετά την κεφαλιά του Κάργα και του Ντομίνγκεθ (84’).