Flashback στο Παναθηναϊκός- ΠΑΣ Γιάννινα (video)

14.05.2022 Αναγνώστηκε 349 φορές #ΠΑΣ Γιάννινα

Σε επίπεδο πρωταθλήματος ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει μία κάκιστη παράδοση στα εκτός έδρας ματς με τους «πράσινους».  Συγκεκριμένα, οι δυο ομάδες  έχουν αναμετρηθεί 26 φορές στο παρελθόν σε επίπεδο πρωταθλήματος Α’ Εθνικής Κατηγορίας (Super League).

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας
  • Oι «πράσινοι» έχουν μία συντριπτική υπεροχή με 23  νίκες, δυο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα (1982-83/2012/13), ενώ ο ΠΑΣ μετρά μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα
  • Ήταν 16 Απριλίου 1978, όταν ο ΠΑΣ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 από τα γκολ των Ελευθεράκη και Ασλανίδη αλλά με δυο τέρματα του Γκλασμάνη και ένα του Σεϊταρίδη, έφερε το ματς τούμπα και πήρε την ιστορική εκείνη νίκη.
  • Στις δυο ισοπαλίες που έχει αποσπάσει ο ΠΑΣ στις εκτός έδρας αναμετρήσεις με το «τριφύλλι», τον Ιανουάριο 1983 το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2, με τον ΠΑΣ να προηγείται με γκολ του Λιάκου, να βρίσκεται πίσω στο σκορ από τα γκολ των Μαυρίδη και Δημόπουλου και να παίρνει την ισοπαλία με τέρμα του Βασίλη Παπαχρήστου.
  • Φυσικά, αξέχαστο το ισόπαλο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ τον Αύγουστο του 2012(1-1) με ένα γκολ ποίημα από τον Τόμας Ντε Βινσέντι που χειροκροτήθηκε και από τους φιλάθλους των γηπεδούχων
  • Όσον αφορά τα τέρματα αυτά είναι σαφώς υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον ΠΑΣ να έχει σκοράρει 18 φορές, ενώ έχει δεχθεί 70   τέρματα.
  • Από τις ήττες η βαρύτερη είναι το 6-1 της σεζόν 1975-1976, ενώ τρεις φορές ηττήθηκε με σκορ 4-0 τις σεζόν 1980-1981, 2009-2010 και 2016-2017.

Σεζόν 1974-1975 05/01/1975 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Η πρώτη συνάντηση μεταξύ των δυο ομάδων ανέδειξε νικητή τον Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Σπύρο Λιβαθηνό που πέτυχε τρία τέρματα. Για τον ΠΑΣ σκόραρε ο δανεικός ποδοσφαιριστής από τον Ολυμπιακό Τύρπος με κεφαλιά από τη σέντρα του Αλβαρέζ.

Σεζόν 1977-1978 16/04/1978 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-3

Η μοναδική φορά που ο ΠΑΣ έφυγε νικητής από την έδρα των Πρασίνων σημειώθηκε τον Απρίλιο του 1978 σε ένα παιχνίδι όπου ο ΠΑΣ πήρε μια παλικαρίσια νίκη. Η ομάδα του Κάζιμιρ Γκόρσκι προηγήθηκε χάρη στα γκολ του Ελευθεράκη στο 14’ και του Ασλανίδη στο 17', αλλά ο ΠΑΣ έκανε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Στο 61' ο Γκλασμάνης μείωσε σε 2-1 για να ισοφαρίσει σε 2-2 τρία λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Σεϊταρίδης και να πετύχει την ολική ανατροπή χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Γκλασμάνη.

Σεζόν 1982-1983 16/01/1983 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-2

Παιχνίδι συγκινήσεων και εναλλαγών στο σκορ ήταν αυτό που έγινε τον Ιανουάριο του 1983 ανάμεσα στις δυο ομάδες. Η ομάδα του Αργύρωφ προηγήθηκε στο 14’, όταν ο Σεϊταρίδης βρήκε πολύ όμορφα τον Λιάκο στην περιοχή του Παναθηναϊκού και αυτός με σουτ έκανε το 0-1, με την απάντηση των "πράσινων" να είναι άμεση καθώς δυο λεπτά αργότερα έφτασαν στο 1-1 όταν σε εκτέλεση φάουλ του Ρότσα ο Μαυρίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 24’ όταν ο Κόβης βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Δημόπουλο και αυτός με όμορφο αριστερό σουτ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.  Η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε τελικά το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ του Βασίλη Παπαχρήστου στο 76’ από πάσα του Νίκου Λιάκου.

Σεζόν 1983-1984 11/03/1984 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Η επόμενη σεζόν αποδείχθηκε η τελευταία του ΠΑΣ στην Α΄Εθνική μετά από μία δεκαετία εδραίωσης και πετυχημένων πορειών, καθώς ηττήθηκε από τον Πανιώνιο στο μπαράζ της Λάρισας και υποβιβάστηκε. Σε εκείνο το ματς οι Πράσινοι του Γκμοχ πέτυχαν δυο γρήγορα γκολ με Γαλάκο και Λα Λίνγκ. Ο ΠΑΣ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Χαραλαμπίδη και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Γαλάκος.

Σεζόν 1990-1991 02/06/1991 34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-0

Σε μία ημέρα που ο Παναθηναϊκός γιόρταζε τα 20 χρόνια από την παρουσία του στον τελικό του Γουέμπλει, οι δυο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στο ΟΑΚΑ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Ο ΠΑΣ είχε υποβιβαστεί και μαθηματικά στη Β’ Εθνική και ο Παναθηναϊκός  είχε εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλητή. Ο Κριστόφ Βαζέχα από προσπάθεια του Σαραβάκου με δεξί σουτ έκανε το 1-0 στο 14' για τους γηπεδούχους με τον Πολωνό φορ να είναι ο σκόρερ και του 2-0 για την ομάδα του Δανιήλ όταν στο 37' σε βαθιά μπαλιά του Αποστολάκη η μπάλα έφτασε στον Βλάχο που προσπάθησε ατυχώς να σκοράρει με την μπάλα από την απόκρουση να καταλήγει στον Βαζέχα που εύκολα έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στον ΠΑΟ. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε εννιά λεπτά πριν το φινάλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαραβάκου σε ανατροπή του Βαζέχα από τον Τσιάβο.

Σεζόν 2000-2001 16/9/2000 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1

Ο Άγιαξ της Ηπείρου επέστρεφε στην Α’ Εθνική μετά από εννιά χρόνια και στην πρεμιέρα κλήθηκε να αντιμετωπίσει το τριφύλλι στην έδρα του στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Οι "πράσινοι" του Άγγελου Αναστασιάδη περίμεναν άνετη επικράτηση, αλλά ο ΠΑΣ είχε αντίθετη άποψη και παραλίγο να χαλάσει το γιορτινό κλίμα που  επικρατούσε εκείνο το βράδυ στο "Απόστολος Νικολαΐδης". Το 1-0 του Λυμπερόπουλου εξάλλου αυτό προμήνυε όμως ο ΠΑΣ έδειξε τα δόντια του απέναντι στο "τριφύλλι", κόντρα όμως στη ροή του αγώνα το αυτογκόλ του Τζούμπα έφερε το 2-0 για τους πράσινους.

Πολλοί πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε όχι και οι παίκτες του ΠΑΣ που μείωσαν γρήγορα με τον Ουρουγουανό Λιπάτιν ξαναμπαίνοντας έτσι στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Οι Γιαννιώτες λαχτάρησαν απίστευτα τον ΠΑΟ που πανηγύρισε εν τέλει μια αγχώδη νίκη καθώς στη κορυφαία στιγμή του ΠΑΣ και του αγώνα ο Φουτσίνι νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Νικοπολίδη.

Σεζόν 2002-2003 1/12/2002 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0

Δεκέμβρη μήνα οι δυο ομάδες συναντήθηκαν και τη σεζόν 2002-03. Ο ΠΑΣ είχε τις καλές του στιγμές κυρίως με τον Σάριτς, όμως το σύνολο του Σέρχιο Μαρκαριάν πήρε τελικά τη νίκη με εκτέλεση φάουλ από τον Άγγελο Μπασινά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Σεζόν 2009-2010 19/12/2009 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-0

Τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, στο ΟΑΚΑ αυτή τη φορά, 19 Δεκεμβρίου με τον ΠΑΣ Γιάννινα να γνωρίζει βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό με 4-0. Σε μία χρονιά όπου οι πράσινοι κατέκτησαν το νταμπλ στον αγώνα με τον ΠΑΣ δυσκολεύτηκαν παρά το 4-0 καθώς αυτό διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το τέλος εκείνης της σεζόν βρήκε τον ΠΑΣ να υποβιβάζεται στη Β΄ Εθνική παρά τις φιλοδοξίες που υπήρχαν με την έλευση μεταγραφών αεροδρομίου.

Με την έναρξη της επανάληψης σε μαρκάρισμα του Ανδράλα στον Σιμάο ο διαιτητής Χαραλαμπίδης υπέδειξε την άσπρη βούλα και ο Σισέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ. Στο 75' ο Γάλλος επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-0 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι με τον Βύντρα και τον Χριστοδουλόπουλο να ανεβάζουν τον δείκτη στο τελικό 4-0.

Σεζόν 2011-2012 11/9/2011 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Για την 2η αγωνιστική της Super League ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα και επικράτησε με 3-1. Η ομάδα του Φερέιρα προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Σαριέγκι, για να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Τοτσέ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Στεφάν Ντεμόλ μείωσε με τέρμα του Μπακαγιόκο για να έρθει το 3-1 από τον Λέτο.

Σεζόν 2012-2013 31/8/2012 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1

Η σεζόν 2012-13 αποδείχθηκε αγωνιστικά ονειρική για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου που μπήκε στα πλέι οφ του πρωταθλήματος αλλά τελικά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την άδεια για την ευρωπαϊκή της συμμετοχή. Το τελευταίο βράδυ του Αυγούστου 2012, ο ΠΑΣ αντιμετώπισε στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟ και απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε του ΠΑΣ με 1-0 στην πρώτη αξιόλογη στιγμή του αγώνα όταν ο Σισοκό σέντραρε και ο Βελάσκες με μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από γέμισμα του Πατσατζόγλου ο Ντε Βινσέντι με τρομερό κεραυνό άφησε άγαλμα τον Ορέστη Καρνέζη και έγραψε το 1-1. Ένα γκολ-ποίημα που χειροκροτήθηκε και από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού και ψηφίστηκε γκολ της χρονιάς εκείνη τη σεζόν

Σεζόν 2013-2014 24/11/2013 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Σε μία αναμέτρηση κεκλεισμένων των θυρών, ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την ήττα με 3-1 από την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου. Σε ένα πρώτο ημίχρονο δίχως πολλές φάσεις οι "πράσινοι" ευτύχησαν να προηγηθούν στο 32' όταν ο Μπεργκ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Βελλίδη στο σουτ του Πράνιτς και με όμορφο τακουνάκι έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η ομάδα του ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη για να σκοράρει και πράγματι κατάφερε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση σε 1-1 στο 50' όταν από βαθιά μπαλιά του Ντάσιου η μπάλα έφτασε στον Ίλιτς που από πλάγια δεξιά απέφυγε τον Τριανταφυλλόπουλο και πάσαρε στον Ντε Βινσέντι στα καρέ του ΠΑΟ με τον Αργεντίνο να μην αστοχεί και να ισοφαρίζει. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στην συνέχεια για το 2-1 με τον ΠΑΣ να κρατά τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο όταν και στο 83' οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με γκολ του Καρέλη όταν ο τελευταίος ξέφυγε ωραία από το μαρκάρισμα του προσωπικού του αντιπάλου και με σουτ λύτρωσε την ομάδα του Αναστασίου. Στις καθυστερήσεις το "τριφύλλι" πέτυχε και τρίτο τέρμα όταν ο Μπεργκ από λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Καρέλη που εύκολα στην κενή εστία πέτυχε το τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού και δεύτερο προσωπικό του που διαμόρφωσε και το τελικό 3-1.

Σεζόν 2014-2015 10/05/2015 34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Η  αναμέτρηση της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος βρήκε τον ΠΑΣ να μην έχει βαθμολογικό κίνητρο, μιας και το όνειρο για έξοδο στην Ευρώπη έσβησε εξαιτίας της μη αδειοδότησης. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν στο 4’ με τον Κλωναρίδη, ο ΠΑΣ ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό με ωραίο πλασέ του Ίλιτς αλλά οι γηπεδούχοι με γκολ των Καρέλη και Λαγού έφτασαν στο τελικό 3-1.

Σεζόν 2015-2016 19/10/2015 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Παρά το γεγονός πώς η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έπαιξε ανοιχτό ποδόσφαιρο, έχασε ευκαιρίες να πετύχει πρώτη γκολ, τελικά ηττήθηκε με το σύνηθες 3-1 από τον Παναθηναϊκό. Στο 17’ ο Καρέλης έκανε το 1-0, στο 60’ ο Πέτριτς με πέναλτι το 2-0, ενώ ο ΠΑΣ στο 70’ ξαναμπήκε στο ματς. Ο Ταυλαρίδης βρήκε τη μπάλα με το χέρι στο σουτ του Μπέριου στο 70' και ο διαιτητής Λαμπρόπουλος καταλόγισε το καθαρό πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσάβες που μείωσε σε 2-1. Ο Αργεντινός εκτέλεσε απευθείας φάουλ στο 86' αναγκάζοντας τον Στιλ σε εξαιρετική επέμβαση στην γωνία του, για να διαμορφώσει στο φινάλε ο Αμπέντ το τελικό 3-1.

Σεζόν 2016-17 18/09/2016 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-0

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη προερχόταν από το ευρύ 3-0 επί του Ατρόμητου την περασμένη αγωνιστική και στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής(δεύτερο χρονικά ματς) αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου. Η αποβολή του Πασχαλάκη στο 22’ που μπλόκαρε τη μπάλα προ του Μπεργκ εκτός περιοχής και άφησε τον ΠΑΣ με παίκτη λιγότερο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38’ όταν ο Κουλιμπαλί σέντραρε από τα δεξιά και ο Λέτο με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι πράσινοι απλοποίησαν τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν έτσι σε μία ευρεία νίκη με σκορ 4-0. Στο 53’ ο Μπεργκ με μία φοβερή πάσα βρήκε τον Λουντ και αυτός δεν δυσκολεύτηκε για το 2-0. Η ατυχία για το σύνολο του Πετράκη συνεχίστηκε μετά τον τραυματισμό του Ακόστα και η ομάδα του Στραματσόνι πέτυχε ακόμη δυο γκολ. Στο 76’ Λέτο και Μπεργκ συνδυάστηκαν άψογα και ο Σουηδός εκτέλεσε για το 3-0, για να γράψει το τελικό 4-0 ο Λέτο.

Σεζόν 2017-18 30/09/2017 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΣ είχε και εξωγηπεδικό ενδιαφέρον, μιας και οι φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας το μετέτρεψαν σε συλλαλητήριο κατά του Γιάννη Αλαφούζου. Στα αγωνιστικά, οι Πράσινοι καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο πρώτο τέταρτο. Στο 11΄ από σέντρα του Χουλτ, ο Χίλιεμαρκ προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στον Μιχαήλ και κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη για το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα, ο Μολίνς με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο τριφύλλι. Αυτό το μουδιασμένο ξεκίνημα επηρέασε τους παίκτες του Πετράκη που φάνηκαν ακίνδυνοι επιθετικά και αυτό το ματς ξεχάστηκε πολύ εύκολα.

Σεζόν 2018-19 29/09/2018  5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1

Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό στις 29 Σεπτεμβρίου 2018 στο ΟΑΚΑ . Ο ΠΑΣ ήθελε να δώσει συνέχεια στη νίκη κόντρα στον Άρη και η ομάδα του Δώνη να κάνει το 5/5 στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι κύλησε ιδανικά για τους Γιαννιώτες που πήραν κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Κρίζμαν στο 23’, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη σε μία νίκη με γκολ των Χατζηγιοβάνη και Μακέντα.

ΣΕΖΟΝ 2020-21 12/12/2020 12η αγωνιστική ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ- ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Στο παιχνίδι της περασμένης σεζόν που έγινε σε κάκιστο αγωνιστικό χώρο του "Απόστολος Νικολαίδης", ο ΠΑΣ Γιάννινα αδίκησε τον εαυτό του και ηττήθηκε με 2-0 από τους «πράσινους» για την 12η αγωνιστική της Super League.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με γκολ-πέναλτι του Βιγιαφάνιες (33') σε χέρι του Σάλιακα, ενώ ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Κάργα (44') που απέκρουσε ο Διούδης. Η είσοδος του Αϊτόρ βοήθησε τον Παναθηναϊκό που έφτασε με τον Ισπανό (59') στο 2-0. Μετά το δεύτερο γκολ ο ΠΑΣ αφυπνίστηκε και έχασε πέντε μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, με κορυφαία το δοκάρι του Σάλιακα (78').

Σεζόν 2021-22 19/12/2021 15η αγωνιστική ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ- ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Με άσχημο τρόπο έκλεισε μια ομολογουμένως επιτυχημένη χρονιά για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Γιαννιώτες ηττήθηκαν με 2-0 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και έσπασε το σερί των τεσσάρων νικών που είχαν με τους «πράσινους» σε εκείνο το σημείο.

Το δοκάρι του Σάλιακα (43’) στο φινάλε του πρώτου μέρους θα είχε αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα, όμως στην επανάληψη η κούραση και τα νεύρα κυρίευσαν την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδράνειες των Γιαννιωτών και με γκολ των Μαουρίτσιο (54’) και Σάντσες (69’) κέρδισε με το ίδιο σκορ που είχε επικρατήσει και στο περσινό παιχνίδι πρωταθλήματος.