Μια νίκη μακριά από τους τελικούς ο Βίκος, 90-63 τα Τρίκαλα

18.04.2024 Αναγνώστηκε 910 φορές #Μπάσκετ

Με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο ο Βίκος Ιωαννίνων επικράτησε με 90-63 των Τρικάλων και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά για την άνοδο στην Elite League.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου μπήκε μουδιασμένα στο ματς και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με… βραχεία κεφαλή των γηπεδούχων 16-12. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως στο τελευταίο λεπτό Μαυρογιάννης και Σπυριδονίδης άνοιξαν την «ψαλίδα» στο +9 (42-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δελέγκου με τον Παπαδάκη να βγάζει απίστευτη ενέργεια στην άμυνα, τον Σπυριδονίδη να οργανώνει και τον Τσιλούλη να εκτελεί ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Το τελευταίο δεκάλεπτα ανήκε εξ΄ ολοκλήρου στην γιαννιώτικη ομάδα που συνέχιζαν να ανεβάζουν την διαφορά παίζοντας και εξαιρετικό μπάσκετ. Από τους γηπεδούχος διακρίθηκαν οι Τσιλούλης, Σπυριδονίδης και Παπαδάκης, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αναγνωστόπουλος με 19 πόντους.

Ο ΒΙΚΟΣ ταξιδεύει το Σάββατο στα Τρίκαλα με στόχο τη νίκη που θα του δώσει και το εισιτήριο για την τελική σειρά με αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Νήαρ Ηστ και Εθνικού Λιβαδειάς.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 42-33, 65-52, 90-63

Διαιτητές: Ταρενίδης-Δέλλας-Πράττος

ΒΙΚΟΣ Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 8, Αναγνωστάκης 11(3), Μαυρογιάννης 7(1), Τσιλούλης 20, Πάτρας 6, Ivosev 10, Παπαδάκης 8(2), Σπυριδονίδης 14(1), Τάταρης 6

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Μπαλόπουλος 8(2), Αργυρούλης 4, Κολότσιος 7(1), Τσιαβές 5(1), Πρέκας 2, Μπουργανός 4, Siladi, Αναγνωστόπουλος 19, Βαβάτσικος 7, Νέσης 7(1)

Στην άλλη ημιτελική σειρά η Νήαρ Ηστ επικράτησε εκτός έδρας με 79-58 του Εθνικού Λιβαδειάς. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα της Νήαρ Ηστ.