Με οδηγό την αρχηγό ο ΠΑΣ, 75-77 τον ΠΑΟΚ

02.03.2024 Αναγνώστηκε 967 φορές #Μπάσκετ

Με μπροστάρισα και οδηγό την αρχηγό Ντίνα Σαρηγιαννίδου που έκανε εκπληκτική εμφάνιση και σημείωσε 29 πόντους οι γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισαν ένα πολύ σπουδαίο διπλό το μεσημέρι του Σαββάτου καθώς επικράτησαν με 77-75 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την 16η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Γυναικών.

Με το ροζ φύλλο αγώνα επέστρεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα από το PAOK Sports Arena καθώς πήρε ένα πολυ σπουδαίο διπλό και επικράτησε με 77-75 του ΠΑΟΚ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του ΠΑΣ επί του ΠΑΟΚ καθώς είχε επικρατήσει και στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΣ κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ και να προηγηθεί 0-7 στο 2' με τις Μαρίνη και Πηλακούτα. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και μείωσε σε 4-7, όμως Μαρίνη και Σαρηγιαννίδου συνέχισαν να σκοράρουν και η διαφορά ανέβηκε στο +10 (9-19) στο 8', ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου η γιαννιώτικη ομάδα βρέθηκε προηγούμενη με διψήφιο αριθμό πόντων (13-24).

Με επιθετικό πλουραλισμό και καλές αμυντικές επιλογές η ομάδα του Μάριου Μιχαήλ συνέχισε να κρατάει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Προς τα μέσα της δεύτερης περιόδου ένα σερί του ΠΑΟΚ έκανε το 32-39, όμως τα τρίποντα των Σαρηγιαννίδου και Άσμπερι εκτόξευσαν τη διαφορά και πάλι στο +13 (32-45). Ο Δικέφαλος του Βορρά μείωσε σε 38-45, με το δεύτερο δεκάλεπτο να κλείνει με τον ΠΑΣ προηγούμενο με 38-47.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 43-47 με ένα σερί πέντε πόντων, όμως η εκπληκτική Σαρηγιαννίδου ανέλαβε και πάλι τη διαφορά στο +12 (45-57). Ο ΠΑΟΚ με την Τζόουνς μείωσε στο 55-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου και έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στο τέλος του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές και το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 66-65 με τις Μαρίνη και Σαρηγιαννίδου να "πυροβολούν" εκ νέου από την περιφέρεια φέρνοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 66-71.Ένα σερί του ΠΑΟΚ έφερε το ματς στην ισορροπία (71-71) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 39΄ (74-74). Στα 38΄ πριν το τέλος η Σαρηγιαννίδου ευστοχώντας για 7η φορά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου έκανε το 74-77. Στο τελευταία δευτερόλεπτα οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ, όμως η Κιλαζίδου ευστόχησε μόνο σε μια βολή και το τελικό σκορ ήταν 75-77, με τον ΠΑΣ να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 38-47, 55-61, 75-77

Διαιτησία: Ξενικάκης-Ντούρας-Μπουγλός

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 15(1), Κιλαζίδου 1, Ράιτς 11, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 2, Μιχαηλίδου 16(4), Σταματάκη 7(1), Τζόουνς 23.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 5(1), Μάρκοβιτς 2, Πηλακούτα 12, Σαρηγιαννίδου 29(7), Μαρίνη 9(1), Γουίλκινσον 8, Ασμπερι 12(4).