Ηττήθηκε στην παράταση ο ΠΑΣ, 91-94 από τη Νίκη Λευκάδας

22.02.2024 Αναγνώστηκε 669 φορές #Μπάσκετ

Mατς για γερά νεύρα έγινε χτες στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τη Νίκη Λευκάδας με την ομάδα από τα Ιόνια Νησιά να επικρατεί στην παράταση των γηπεδούχων με σκορ 91-94.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Το παιχνίδι πρόσφερε συγκινήσεις σε όσους το παρακολούθησαν με τον ΠΑΣ να χάνει στις λεπτομέρειες το έκτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της πραγματοποίησε η Σαρηγιαννίδου έχοντας σπουδαίο double double με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, πολύ καλή η Άσμπερι με 26 πόντους (6/9 τρίποντα), 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες, γεμάτη εμφάνιση από την Γουίλκινσον με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 τάπες με την Μαρίνη να είναι επίσης διψήφια έχοντας 11 πόντους μαζί με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ροντρίγκεζ με 30 πόντους και 7 ασίστ και Ζιάκα με 18 πόντους (7 από τους 15 της ομάδας της στην παράταση), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα οι καλύτερες από τη Νίκη Λευκάδας με την Μανίς με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες και την Mόρα με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ να είναι επίσης καθοριστικές.

Οι Λευκαδίτισσες ήταν αυτές που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι προηγούμενες με 2-11, απάντησε ο ΠΑΣ με ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 7-11. Ο ΠΑΣ προσπέρασε με 14-13, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 18-18.

Ένα γρήγορο σερί 5-0 των γηπεδούχων τους έφερε στο 23-18 με τον coach Μιχαήλ να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτριών του. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 28-29 αλλά ο ΠΑΣ με κορυφαία την αρχηγό του Ντίνα Σαρηγιαννίδου έκλεισε υπέρ του το ημίχρονο με 35-31.

Στην 3η περίοδο ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 37-31 αλλά οι Λευκαδίτισσες χάρη σε ένα σερί 0-8 πέρασαν μπροστά με37-39. Σαρηγιαννίδου και Μαρίνη έδωσαν λύσεις με τα εύστοχα μακρινά σουτ όμως η γιαννιώτικη άμυνα ήταν πιο ευάλωτη με τις φιλοξενούμενες να βρίσκουν συνεχώς τις απαντήσεις (43-43). Οι Λευκαδίτισσες κατάφεραν και πάλι να περάσουν μπροστά με 44-50, ο ΠΑΣ με την εκπληκτική Σαρηγιαννίδου ισοφάρισε σε 50-50 και πέρασε μπροστά με 56-52 παίρνοντας λύσεις και από την Άσμπερι. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 56-55 με το τρίποντο της Γαστεράτου.

Οι δύο εξαιρετικές σκόρερ των δύο ομάδων, Asberry και Rodriguez, έδιναν συνεχώς επιθετικές λύσεις με το σκορ να είναι 66-66 στο 34΄. Ο ΠΑΣ στη συνέχεια έχτισε μια μικρή διαφορά στο +5 (71-66) αλλά και πάλι η Νίκη ισοφάρισε. Το ματς συνέχισε να είναι θρίλερ και το σκορ στο 39’ ήταν 79-79. Η Τσαβόνι αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε με την Asberry στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας να αστοχεί επίσης και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με κορυφαία την Γουίλκινσον που έφτασε τους 12 πόντους το σκορ στο 42’ ήταν 84-84. Ωστόσο η τρομερή Ροντρίγκεζ έβαλε αρκετά δύσκολα και μεγάλα σουτ (30 πόντοι) ενώ μοίρασε την ασίστ στην Ζιάκα, η οποία ευστόχησε σε τρίποντο, το σκορ έγινε 85-89 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η Πηλακούτα μείωσε σε 87-89, η Νίκη προηγήθηκε με 87-92 με τον ΠΑΣ να ρίχνει στη συνέχεια τη διαφορά στον πόντο (91-92).

Η Ζιάκα αστόχησε στην πρώτη και ευστόχησε στη δεύτερη βολή κάνοντας το 91-93. Ο προπονητής Μιχαήλ πήρε το time out για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Η Σαρηγιαννίδου ήταν η παίκτρια που ανέλαβε να εκδηλώσει την επίθεση αστοχώντας με την Wilkinson στην προσπάθειά της να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ να βγάζει εκτός την μπάλα, όπως αποφάσισαν οι διαιτητές, και το χρονόμετρο να δείχνει 2.6''. Πριν την επαναφορά οι γηπεδούχες διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ πάνω στην Asberry με τη διαιτητική τριάδα όμως να μη συγκινείται. Με 1/2 βολές την Manis διαμορφώθηκε το τελικό 91-94.

Στο 5-9 υποχώρησαν οι Γιαννιώτισσες που την ερχόμενη Κυριακή έχουν το αγωνιστικό τους ρεπό. Στην αντίπερα όχθη η Νίκη Λευκάδας βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-10 και την Κυριακή θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή.

Διαιτητές: Τσάνταλη-Αναστασιάδης Β.-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 18-18, 35-31, 56-55, 79-79 (κ.δ.), 91-94 (παρ.)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 5(1), Πηλακούτα 9, Σαρηγιαννίδου 26(3), Μαρίνη 11(3), Γουίλκινσον 12, Άσμπερι 26(6).

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 17(3), Ζιάκα 18(3), Πολίτη, Γασπαράτου 7(1), Τσαβόνι 3(1), Παπαμαρκάκη 2, Ροντρίγκεζ 30(4), Μανίς 17.