Με ήττα έκλεισε το 2023 για τον ΠΑΣ, 51-78 από τον Παναθηναϊκό

28.12.2023 Αναγνώστηκε 816 φορές #Μπάσκετ

Tην ήττα από τον ανώτερο στο παρκέ του Νέου Κλειστού και αήττητο στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών στο Μπάσκετ Παναθηναϊκό, γνώρισε το μεσημέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΣ έκλεισε με ήττα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2023, καθώς υπέκυψε από τον Παναθηναϊκό που ήταν κυρίαρχος καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Επόμενο παιχνίδι για τη γιαννιώτικη ομάδα αυτό με τον Αθηναϊκό εκτός έδρας  για την 11η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1. Δυνατό παρών στην κερκίδα του Νέου Κλειστού έδωσαν οι φίλαθλοι του ΠΑΣ Γιάννινα που δεν σταμάτησαν λεπτό να εμψυχώνουν τις παίκτριες της γιαννιώτικης ομάδας.

Μαρίνη με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ με διαφορά η καλύτερη από τις γηπεδούχες από τις οποίες διψήφιες ήταν ακόμα Markovic και Πηλακούτα με 13 και 10 αντίστοιχα. Από τον Παναθηναϊκό triple double είχε η Jones με 14 πόντους, 11 ασίστ, 10 ριμπάουντ προσθέτοντας και 3 κλεψίματα. Double double από την Alleyne με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ. Χαιριστανίδου και Σταμολάμπρου είχαν από 11 πόντους, με την Αλεξανδρή να ακολουθεί με 10. Οι παίκτριες του Νανάκου ήταν αδύνατον να ακολουθήσουν τον ρυθμό των “πρασίνων” που μπήκαν δυνατά στο ματς με τη διαφορά να ξεφεύγει όσο περνούσαν τα λεπτά.

Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα χωρίς εκπλήξεις με την αρχική του 5άδα να απαρτίζουν οι: Asberry, Μαρίνη, Σαρηγιαννίδου, Wilkinson και Πηλακούτα . Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Jones, Cvitkovic και Alleyne ήταν η 5άδα της coach Καπογιάννη στην αντίπερα όχθη.
Στο ξεκίνημα ο ΠΑΣ πέρασε μπροστά με 5-4 αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 5-9. Ενώ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, Αλεξανδρή και Τζόουνς έκαναν φοβερό παιχνίδι και ανέβασαν το σκορ στο 13-21 που ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου.
Οι φιλοξενούμενες στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν στο 12’ το 13-25, ενώ ο ΠΑΣ αν και υπέπεσε σε πέντε λάθη, στη συνέχεια βρήκε τρόπο να μειώσει σε 15-25 και με ένα μικρό σερί σε 19-29. Οι πράσινες ξέφυγαν στο σκορ με ένα εντυπωσιακό σερί και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 19-43. Η ζώνη των φιλοξενούμενων δυσκόλεψε σε πολύ μεγάλο βαθμό τον ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος ήταν τρομερά άστοχος έχοντας 6/20 δίποντα και 0/5 τρίποντα κάνοντας 11 λάθη και μοιράζοντας μόλις 4 ασίστ.
Ο ΠΑΣ στο 23’ μείωσε σε 19-50, βρήκε πόντους από την Μαρίνη αλλά οι φιλοξενούμενες τιμωρούσαν κάθε λάθος των παικτριών του Νανάκου, φτάνοντας στο 27-63. Η Μάρκοβιτς έδωσε κάποιες λύσεις στο low post στον ΠΑΣ μέχρι το 30΄ με την Χαιριστανίδου να ξεχωρίζει αντίστοιχα από τις πράσινες και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-67.
Ο ΠΑΣ με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 38-67, στο 37΄ οι Γιαννιώτισσες έβαλαν τα πρώτα τους μακρινά σουτ με Δαμουλάκη και Μαρίνη κάνοντας το 48-74 κάτι που τους βοήθησε να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 30.. Η Τζόουνς λίγο πριν το φινάλε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ που της έλλειπε προκειμένου να κάνει το triple double (14 πόντοι, 11 ασίστ, 10 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Λόρτος-Κωνσταντινέλης-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 13-21, 19-43,31-67, 51-78

ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 8(1), Μάρκοβιτς 13, Πηλακούτα 10, Σαρηγιαννίδου, Μαρίνη 16(1), Πράπα 2, Κωνσταντάρα, Γουίλκινσον 2, Ασμπερι.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 11(3), Παυλοπούλου 8(2), Τσβίτκοβιτς 6, Μπάτσιου, Σωτηρίου 2, Πατσιατζή, Αλεξανδρή 10(2), Τζόουνς 14, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 16.