Αήττητος στην έδρα του, Βίκος Falcons- Nίκη Βόλου 76-63

10.12.2023 Αναγνώστηκε 747 φορές #Μπάσκετ

Αήττητος παρέμεινε στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της National League 1 ο Βίκος Falcons Ιωαννίνων, επικρατώντας με σκορ 76-63 της Νίκης Βόλου.

Ο Βίκος σε ακόμη ένα φετινό ματς εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας και έκαμψε την αντίσταση της Νίκης Βόλου, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-4, παίρνοντας την πρώτη από τις  δύο εντός έδρας νίκες που χρειάζεται μέχρι και το φινάλε του 1ου γύρου.

18 πόντους είχε ο Τσιλούλης, 16 ο Τάταρης και 10 ο Iγκρουτινοβιτς από πλευράς νικητών. Κουτίνας με 12, Οικονομίδης και Βρεττάς με 10 οι διψήφιοι από τους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο προπονητής του Βίκου είδε τους  παίκτες του να αποδίδουν εξαιρετικά με την ένταση στην άμυνα να κάνει τη διαφορά, ενώ με κορυφαίους τους Τάταρη και Μόρα το σκορ στο 10’ ήταν 27-13. Η Νίκη αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ροκάνισε τη διαφορά, μειώνοντας με τρίποντο του Οικονομίδη σε σε 31-27. Με το πρώτο μακρινό σουτ του Αναγνωστάκη, ο Βίκος αύξησε τη διαφορά στους 7 και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 39-32.

Στην Τρίτη περίοδο, η Νίκη μείωσε στον πόντο  (43-42) με τους γηπεδούχους να δείχνουν ξανά κακή εικόνα επιθετικά και δεν άργησε να έρθει η ισοφάριση (47-47). Οι Βολιώτες με καλάθι του Βρεττά έκλεισαν το δεκάλεπτο υπέρ τους με 51-50.

Με τον Γυφτάκη μπροστάρη ο Βίκος πέρασε μπροστά στη συνέχεια με 55-50. Λίγο μετά όμως ο Γυφτάκης αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές μετά από διαμαρτυρία στους διαιτητές. Με ένα εκπληκτικό σερί το σκορ έγινε 64-50. Οι Θεσσαλοί αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι, μειώνοντας σε 66-60 για να αυξήσει ο Βίκος τη διαφορά στους 10 (70-60) στα 2:11 πριν το φινάλε. Με το τελικό 76-63 ο Βίκος πήρε την 5η νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-32, 50-51, 76-63

Διαιτητές: Μραμής-Παπαγερίδης-Λαδάς

Βίκος Φalcons (Διαμαντάκος-Κουγιουμτζίδης): Μόρας 4, Βακουφτσής 3(1), Αναγνωστάκης 9(2), Μαυρογιάννης 8, Τσιλούλης 18(2), Πάτρας 8, Igrutinovic 10, Αποστόλου, Τάταρης 16

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 4, Βρεττάς 10, Κουτίνας 12(1), Οικονομίδης 10(1), Γυφτάκης 6, Σούκερας 5(1), Τάσσος 2, Κωστούλας 8, Βερτζάγιας 5(1), Μισαηλίδης 1