Βαριά ήττα για τον Βίκο, 75-50 από την Νήαρ Ήστ

02.12.2023 Αναγνώστηκε 766 φορές #Μπάσκετ

Την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις γνώρισε ο Βίκος Falcons Ιωαννίνων, καθώς γνώρισε βαριά ήττα στην Καισαριανή από τη Νήαρ Ήστ με 75-50.

Ο Βίκος υποχώρησε στο 4-4 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Πάτρας με 12, Igrutinovic επίσης με 12 στο ντεμπούτο του με την ομάδα και Τάταρης με 11 οι διψήφοι από τους φιλοξενούμενους. Από τη Νήαρ Ηστ 19 σημείωσε ο Κουπίδης, 15 ο Καραχάλιος και 10 ο Ζήρος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (18-15 στο 10΄).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νήαρ ΄Ήστ άρχισε να παίρνει και τις πρώτες μεγάλες διαφορές της στον πίνακα του σκορ με κύριο όπλο της την αμυντική της συνέπεια, η οποία κράτησε τους Γιαννιώτες μόλις στους 6 πόντους ενεργητικό στην 2η περίοδο (36-21 στο 20′).

Στην τρίτη περίοδο ο Βίκος Φalcons προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με το σκορ πάντως στο 30’ να είναι 48-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με το επιμέρους 27-14 να φέρνει το τελικό 75-50.

Στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια μέχρι το φινάλε του 1ου γύρου ο Βίκος Φalcons θα υποδεχθεί Νίκη Βόλου και Πρωτέα Γρεβενών και είναι δεδομένο ότι πρέπει να κάνει το 2Χ2 προκειμένου να κλείσει ιδανικά το 2023.

Διαιτητές: Αγγελής, Ασλανίδης, Κουκουλεκίδης Β.

Δεκάλεπτα: 18-15, 36-21, 48-36, 75-50

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 15 (1), Δημητρίου 9, Ζήρος 10 (2), Κουπίδης 19 (4), Δέγλας 8 (1), Τηλιόπουλος 6 (2), Καρυστινός 6 (1), Ύμερι 1, Τσαφαράς 1, Καρασταμάτης, Σπανός,. Αούτερβάαλ.

Βίκος Ιωαννίνων (Διαμαντάκος): Τσιλούλης 5, Πάτρας 12, Ιγκρουτίνοβιτς 12 (1), Μαυρογιάννης 5 (1), Τάταρης 11, Βακουφτσής, Αναγνωστάκης 3 (1), Μόρας 2, Καϊκας.