Τέταρτη νίκη για τον Βίκο, 71-66 τον Πανελλήνιο

25.11.2023 Αναγνώστηκε 153 φορές #Μπάσκετ

Την αντίσταση του αξιόμαχου ιστορικού Πανελληνίου Γ.Σ. έκαμψε ο Βίκος Falcons Ιωαννίνων στο Νέο Κλειστό, κερδίζοντάς τον με σκορ 71-66 για το πρωτάθλημα της National league.

O Bίκος παρέμεινε αήττητος στα εντός έδρας παιχνίδια και βελτίωσε το ρεκόρ σε 4-3 παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Πανελλήνιου τον δυσκόλεψε αρκετά σε όλο το ματς.

Τάταρης με 18 πόντους ο πρώτος σκόρερ των νικητών, Τσιλούλης με 13, Βακουφτσής με 11 και Πάτρας με 10 τον ακολούθησαν.

Μαυρογιάννης, Τσιλούλης, Αναγνωστάκης, Πάτρας, Τάταρης ήταν η αρχική 5άδα του Γιάννη Διαμαντάκου ο οποίος στερήθηκε των υπηρεσιών του Χείλαρη.

Μετά από ένα πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες ήταν η μια δίπλα στην άλλη χωρίς να της επιτρέπει να ξεφύγει με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (8-7 στο 3′, 12-12 στο 5′, 19-21 στο 10′, 30-26 στο 15′, 30-29 στο 18′, 32-31 στο 20′), η ίδια κατάσταση συνεχιζόταν και μετά την ανάπαυλα (38-37 στο 23′), με τον Βακουφτσή ωστόσο με ένα μεγάλο τρίποντο να φέρνει μπροστά με 4 πόντους (49-45) τους οικοδεσπότες στο 27ο λεπτό -απόσταση που ήταν μόλις η δεύτερη μεγαλύτερη σε όλο το ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν το έβαλαν φυσικά κάτω και με επί μέρους σκορ της τάξης του 3-10 στα εναπομείναντα τρία λεπτά κατάφεραν να περάσουν εκείνοι μπροστά πια με 52-55 μετά από ένα μεγάλο μακρινό σουτ του Γεωργιάδη.

Μάλιστα, στην εκπνοή της 3ης περιόδου με τον Κατιακό θα αστοχούσαν σε ένα σουτ όπου η μπάλα μπήκε και βγήκε στο καλάθι -σε μια συγκυρία που θα μπορούσε να φέρει τον Πανελλήνιο ακόμα και στο +6.

Οι δύο μονομάχοι δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν ο ένας από τον άλλον ούτε και στην τελική ευθεία, με τους Αθηναίους να είναι αυτοί που μετά από ένα πολύ οριακό τέταρτο δεκάλεπτο (64-63 στο 36′, 64-65 στο 38′) θα έμπαιναν μπροστά στο τελευταίο δίλεπτο ενός μεγάλου ντέρμπι.

Ο Βίκος ωστόσο πήρε κεφάλι στη συνέχεια και μη χάνοντας ποτέ το προβάδισμα μέχρι τέλους θα έφτανε σε μια ηχηρή νίκη, άλλη μια, μπροστά στο κοινό του.

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Γεωργούλης, Λυγούρας

Δεκάλεπτα: 19-21, 32-31, 52-55, 71-66

Βίκος Ιωαννίνων (Διαμαντάκος): Τσιλούλης 13, Μαυρογιάννης 5 (1), Πάτρας 10, Τάταρης 18, Βακουφτσής 11 (2), Αναγνωστάκης 7 (2), Μόρας 5, Αποστόλου 2, Μπόλης.

Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Γεωργιάδης 9 (1), Καπινιάρης 7 (1), Κατιάκος 10, Παπαδόπουλος 16 (2), Νάκης 19 (3), Βαλιώτης 5 (1), Τσέλιος, Τσάμης.