Τρίτη ήττα για τον Βίκο, 73-69 από τον Αίολο Αγυιάς

18.11.2023 Αναγνώστηκε 575 φορές #Μπάσκετ

Την τρίτη του ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γνώρισε ο Βίκος Falcons Ιωαννίνων, αυτή τη φορά από τον πρωτοπόρο Αίολο Αγυιάς με 73-69.

Στην Πάτρα και στο Κλειστό Γυμναστήριο της Παναγίας της Αλεξιώτισσας ο Βίκος δεν κατάφερε να κερδίσει τον πρωτοπόρο Αίολο Αγυιάς και σε έξι αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μετρά τρεις νίκες και τρεις ήττες.

Από τους Γιαννιώτες 14 σημείωσε ο Τάταρης, 13 ο Βακουφτσής και από 11 Μαυρογιάννης και Χείλαρης. Κολσούζογλου με 20 πόντους ο καλύτερος παίκτης των Πατρινών με τους Παπαφωτίου και Χατζόπουλο να προσθέτουν από 14.

Στο ξεκίνημα του ματς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2, ο Βίκος αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του με 14-19. Με όπλο την άμυνα ζώνης και με μπροστάρη τον Μαυρογιάννη, ο Βίκος προηγήθηκε με 21-27 και χάρη σε εύστοχα τρίποντα η διαφορά αυξήθηκε στους 12.

Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 41-48 με τον Βακουφτσή να μετρά 11 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα. Ο Βίκος συνέχισε να έχει τα ηνία και να βρίσκεται στο 24’ μπροστά στο σκορ με 47-54, η ομάδα της Πάτρας έκανε ένα επιμέρους 11-2 με αποτέλεσμα το σκορ στο 30’ να είναι 58-56.

Ο Αίολος διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ, έφτασε στο +7 (70-63), ωστόσο ο Βίκος μείωσε άμεσα σε 70-65.. Ο Χατζόπουλος έστειλε την ομάδα του στο +7 (72-65) με 30΄΄ να απομένουν για το φινάλε. Το τελικό σκορ ήταν το 73-69 με τον Αίολο Αγυιάς να ανεβαίνει στο 5-1 και τον Βίκο Φalcons να υποχωρεί στο 3-3.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 41-48, 58-56, 73-69

Διαιτητές: Τζίμης-Αργυρούδης-Χριστοδουλάκης

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 14, Νιφόρας 6, Κολσούζογλου 20, Θανόπουλος 9(1), Φραντζής 6, Παπαφωτίου 14(2), Παπανδρεόπουλος 4, Χριστόπουλος, Αλαφοδήμος, Καραπιπέρης

Βίκος Φalcons (Διαμαντάκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 11(2), Μόρας 5, Βακουφτσής 13(3), Αναγνωστάκης 7(1), Μαυρογιάννης 11, Τσιλούλης 4, Πάτρας 4, Τάταρης 14