Διεύρυνε το αήττητο σερί εντός έδρας ο Βίκος, 86-76 τους Σοφάδες

11.11.2023 Αναγνώστηκε 591 φορές #Μπάσκετ

Το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Νational League 1 κατέκτησε ο Βίκος Falcons Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε με σκορ 86-76 του αξιόμαχου ΓΣ Σοφάδων σε ματς που έγινε το Σάββατο στο Νέο Κλειστό.

Διεύρυνε το αήττητο σερί εντός  έδρας ο Βίκος, 86-76 τους Σοφάδες

Μετά την ήττα στο Ληξούρι, ο Βίκος επέστρεψε στις νίκες, διατηρώντας το αήττητο στους εντός έδρας αγώνες, κάμπτοντας την αντίσταση της αξιόμαχης θεσσαλικής ομάδας.

Χείλαρης και Τσιλούλης σημείωσαν από 24 πόντους, με τον Μαυρογιάννη να είναι καλός έχοντας 12 πόντους και τον Πάτρα να προσθέτει 11. Μαυρογιάννης, Τσιλούλης, Αναγνωστάκης, Χείλαρης και Πάτρας συνέθεσαν την αρχική 5άδα του Γιάννη Διαμαντάκου. To πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-19 υπέρ των Σοφάδων με τον Νίκολη να προκαλεί πολλά προβλήματα στη γιαννιώτικη άμυνα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Χείλαρης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής τιμωρώντας την άμυνα ζώνης των Θεσσαλών. Ο forward του Βίκου Φalcons είχε 4/4 τρίποντα, φτάνοντας ήδη τους 20 πόντους με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε διψήφια διαφορά. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 45-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βίκος έφτασε στο +13, οι φλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις με τον Καπετάκη, αλλά με Τσιλούλη και Τάταρη οι γηπεδούχοι πήγαν στο +14 (67-53). Τελικά το σκορ στο 30’ ήταν 71-60.

Μπορεί το σκορ στο 34’ να ήταν 78-68 αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-5 μείωσαν σε 78-73. Με τέσσερις ελεύθερες βολές από τον Πάτρα το σκορ έγινε 82-76, οι Γιαννιώτες δεν δέχτηκαν πόντο και επικράτησαν τελικά με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 45-39, 71-60, 86-76

Διαιτητές:  Λόρτος-Σελεβός-Χάνος

Βίκος Φalcons (Διαμαντάκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 24(5), Μόρας 3, Αναγνωστάκης 3(1), Μαυρογιάννης 12, Τσιλούλης 24(4), Πάτρας 11, Τάταρης 9

Σοφάδες (Κακλαμάνος): Παππάς 12 (2), Καπετάκης 14 (1), Μακρής 5, Νικολής 10 (2), Τριανταφύλλου 3, Δήμος 6 (1), Μπουντούρης, Αναστασόπουλος 22 (6), Παπαϊωάννου 2, Λαφτσίδης 2.