Νέα ήττα για τον ΠΑΣ, 82-68 από τη Νίκη στη Λευκάδα

30.10.2023 Αναγνώστηκε 647 φορές

Για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών στο Μπάσκετ, ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την ήττα από τη Νίκη στη Λευκάδα με σκορ 82-68. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο φετινό πρωτάθλημα.

Παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 42-44 δεν είχαν την ανάλογη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με φοβερή αστοχία από την περιφέρεια, με λάθη και έτσι δεν κατάφερε να βρεθεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Η Νίκη κυριάρχησε στο παρκέ στο δεύτερο μέρος και έφτασε στη νίκη. Τρεις ήττες από Ολυμπιακό, Ελευθερία Μοσχάτου και Νίκη Λευκάδας αλλά και μία νίκη με τον Εύνικο ο απολογισμός των παικτριών του Νανάκου σε αυτές τις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Μάρκοβιτς με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ η καλύτερη του ΠΑΣ Γιάννινα, με την Πηλακούτα να ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ όντας όμως επιδραστική κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Η Μαρίνη είχε 16 πόντους με μόλις 4/14 σουτ και 7 ριμπάουντ με τη Σαρηγιαννίδου με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Morra με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και Manis με double double με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ οι δύο που ξεχώρισαν από τη Νίκη Λευκάδας. Διψήφια και η Rodriguez της Νίκης με 15 πόντους ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο μισό, με τη Ζιάκα να κάνει αρκετές δουλειές στο παρκέ έχοντας θετικό πρόσημο με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Να σημειωθεί ότι ο προπονητής Νανάκος που τέθηκε αντιμέτωπος με την παλιά του ομάδα, δεν είχε στη διάθεσή του την Γουίλκινσον. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με την Νίκη να κάνει ένα επιμέρους 23-10 στη τρίτη περίοδο και να ξεφεύγει με διψήφιες διαφορές. Ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τέλος και μοιραία γνώρισε την ήττα. Τον ΟΑ Χανίων υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-44, 65-54, 82-68

Διαιτητές: Τσάνταλη-Αγραφιώτης Γρ.-Κώνης

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 21(2), Ζιάκα 7(1), Πολίτη 4, Γασπαράτου 5(1), Τσαβόνι 2, Παπαμαρκάκη 8(2), Ροντρίγκεζ 12(2), Μανίς 19(1).

ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Δαμουλάκη 4, Σαρηγιαννίδου 13(2), Μαρίνη 16(3), Πράπα 5(1), Ξανθοπούλου, Άσμπερι 4, Πηλακούτα 12, Μάρκοβιτς 14.