Eπέστρεψε στις νίκες ο Βίκος Falcons, 74-59 τον Εθνικό Λιβαδειάς

29.10.2023 Αναγνώστηκε 840 φορές #Μπάσκετ

Τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της National League 1 πέτυχε ο Βίκος Falcons Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε με 74-59 του Εθνικού Λιβαδειάς στο παιχνίδι που έγινε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Υπό το βλέμμα του νέου προπονητή Γιάννη Διαμαντάκου, ο Βίκος άφησε πίσω την ήττα στα Τρίκαλα την περασμένη αγωνιστική και με όπλο την καλή άμυνα ζευγάρωσε τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Ο προπονητής στο χτεσινό παιχνίδι ήταν ο Ηλίας Κουγιουμτζίδης όμως ο νέος προπονητής της γιαννιώτικης ομάδας, Γιάννης Διαμαντάκος, βρισκόταν κανονικά στον πάγκο παίρνοντας την πρώτη γεύση της νέας του ομάδας.
Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τσιλούληςμε 26 πόντους με τον Χείλαρη να ακολουθεί με 17.

Oι γηπεδούχοι έβγαλαν πάθος, ενέργεια από νωρίς στο παρκέ και άρχισε να ξεφέυγει στο σκορ, το οποίο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 22-11. Με άνεση αντιμετώπισε την αναμέτρηση και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βίκος με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 40-23.
Αν και ο Εθνικός Λιβαδειάς προσπάθησε να βγάλει τη δική του αντίδραση αναζητώντας ρυθμό, η ίδια συγκυρία συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα με τον Βίκο να είναι με άνεση μπροστά με 15+ πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα της 3ης περιόδου (47-31 στο 25′, 50-36 στο 27′, 54-39 στο 28′) και να τελειώνει από νωρίς το ματς.
Τον τοπικό ΝΕΟΛ θα αντιμετωπίσει στο Ληξούρι ο Βίκος το Σάββατο 4 Νοεμβρίου.
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-23, 61-41, 74-59

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Βασιλόπουλος-Κανελλίδης

Βίκος Φalcons (Κουγιουμτζίδης): Ντόβας 3(1), Χείλαρης 17(2), Μόρας 1, Βακουφτσής 8(1), Αναγνωστάκης 3(1), Μαυρογιάννης 9(3), Τσιλούλης 26(2), Μητσιόκας, Τουτουζάς, Μπόλης, Τάταρης 7

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκος): Γαρμπής 11(2), Δημητριάδης 6, Μαράντος 4, Καρακατσάνης 6, Μέξης 9, Ματζιώρης 7, Σιδέρης 8, Νταλλής 7(1), Κόλλιας 1