Ήττα στο φινάλε για τον ΠΑΣ, 61-66 από την Ελευθερία Μοσχάτου

22.10.2023 Αναγνώστηκε 867 φορές #Μπάσκετ

Ψυχρολουσία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με την Ελευθερία Μοσχάτου υπέστη ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς ηττήθηκε στο Νέο Κλειστό με σκορ 61-66 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών στο Μπάσκετ.

Μια νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο παιχνίδι με την Ελευθερία Μοσχάτου με την ομάδα της Αθήνας να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό και να φεύγει με το διπλό από τα Γιάννενα.

Η Ελευθερία Μοσχάτου έτρεξε ένα σερί 0-10 στα δυο τελευταία αγωνιστικά λεπτά. Συγκεκριμένα, η Ελευθερία ισοφάρισε σε  61-61 στο 1′:18” με την Αριέλλα Πάγκαλος, πέρασε μπροστά με τρίποντο της Σπαθάρου στα 47 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να σκοράρει στη δική του επίθεση και ηττήθηκε τελικά με σκορ 61-66 χάρη σε εύστοχες βολές της Πάγκαλος.

Από την ομάδα του Σταύρου Νανάκου η 19χρονη Δαμουλάκη έκανε καλό παιχνίδι με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα όντας η καλύτερη. Πρώτη σκόρερ η Μάρκοβιτς με 15 έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ με την Γουίλκινσον να ακολουθεί με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες και 2 κλεψίματα. 10 πόντους και 4 ριμπάουντ είχε η Πηλακούτα. 19 πόντους, 6 ριμπάουντ είχε η Πάγκαλος από το Μοσχάτο, 15 και 5 ριμπάουντ η Zεκ, 14 και 8 ριμπάουντ η Mπλικ με την Σπαθάρου να είναι η παίκτρια που έκανε τη διαφορά στο φινάλε βάζοντας το σουτ της προσπέρασης και έχοντας συνολικά 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 30-28, 46-39, 61-66

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σαρακενίδης-Κανελλίδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Μάρκοβιτς 15(2), Σαρηγιαννίδου 7, Μαρίνη 3, Δαμουλάκη 7(1), Πράπα,  Άσμπερι 7(1), Πηλακούτα 10, Γουίλκινσον 12(1).

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Πάνγκαλος 19(3), Λέρη 2,  Σπαθάρου 6(2), Κάισερ 9(2), Ζεκ 15(2), Μπικλ 14, Βιντσιλαίου 1.