Πρώτη ήττα για τον Βίκο Falcons, 64-52 από τα Τρίκαλα Basket

22.10.2023 Αναγνώστηκε 710 φορές

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της National League 1, ο Βίκος Φalcons γνώρισε την ήττα με σκορ 64-52 από τα Τρίκαλα Basket.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Ο Βίκος που προερχόταν από τη νίκη απέναντι στον Εθνικό Πειραιώς στην πρεμιέρα, δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Δημοτικό Κλειστό Γήπεδο των Τρικάλων το απόγευμα του Σαββάτου, ένα ματς που παρακολούθησαν μόλις 200 θεατές, αριθμός πολύ μικρός για το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.
Πάτρας με 17 πόντους ο μοναδικός διψήφιος από την ομάδα των Ιωαννίνων που έμεινε αρκετά χαμηλά στην επίθεση. Νέσης με 17, Αναγνωστόπουλος με 14 και Τσιαβές με 13 οι 3 που έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους φιλοξενούμενους.
Η ομάδα των Τρικάλων πάτησε γκάζι από νωρίς και κυριάρχησε στο παρκέ, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-13). Ο Βίκος Φalcons βελτίωσε σταδιακά την απόδοσή του καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ 8-18 και με καλή αμυντική λειτουργία να βρεθεί στο -3 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-31).
Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά οι Τρικαλινοί έχτισαν και πάλι διψήφια διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι 55-42. Με ένα επιμέρους 9-10 στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, τα Τρίκαλα έφτασαν στη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, ο Βίκος Φalcons γνώρισε την πρώτη του ήττα και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί τον Εθνικό Λιβαδειάς στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.
Τα δεκάλεπτα: 26-13, 34-31, 55-42, 64-52
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Καντερές-Δικταπανίδης
Τρίκαλα Basket (Φόρος): Βαβάτσικος 8, Τσιαβές 13(3), Αναγνωστόπουλος 14, Νέσης 17(3), Μπουργάνος 6(2), Ουάμπα, Κολότσιος 3(1), Αργυρούλης, Τζόκας 3(1), Πρεμέτης.

Βίκος Φalcons (Τσουκανέλης-Κουγιουμτζίδης): Μαύρογιάννης 3(1), Τσιλούλης 8, Τάταρης 6, Ντόβας 3(1), Αναγνωστάκης 7, Πάτρας 17(1), Μόρας, Βακουφτσής 8(1).