Με το δεξί ο Βίκος, 70-66 τον Εθνικό Πειραιώς

15.10.2023 Αναγνώστηκε 712 φορές #Μπάσκετ

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής ο Βίκος Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε στην πρεμιέρα του Εθνικού Πειραιώς με 70-66 στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο Νέο Κλειστό.

Αν και βρισκόταν πίσω στον πίνακα του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ο Βίκος κατάφερε να κάμψει στο φινάλε την αντίσταση της πειραϊκής ομάδας και να ξεκινήσει νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα.

Τάταρης με 16 πόντους η κολώνα των νικητών κάτω από τα δύο καλάθια, 12 σημείωσε ο Μαυρογιάννης 10 ο Τσιλούλης και 9 ο Αναγνωστάκης βάζοντας και το σουτ που σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη.

Οι δυο ομάδες ήταν από νωρίς κοντά στο σκορ, το οποίο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 19-19. Στη δεύτερη περίοδο, ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 21-26, οι γηπεδούχοι μείωσαν με το τρίποντο του Βακουφτσή αλλά ο Εθνικός πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 31-34. Οι φιλοξενούμενοι και στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισαν να καθιερώνονται στη θετική πλευρά του σκορ με αποτελεσματικότητα, προηγήθηκαν στο 27’ με 41-47, ωστόσο ο Βίκος μείωσε και το σκορ στο 30 ήταν 48-50.

Ο Βίκος έβγαλε πείσμα στη συνέχεια, πέρασε μπροστά στο 33’ με 55-50 και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με τρίποντα από τον Αναγνωστάκη και εύστοχες βολές από τον Τσιλούλη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σαρακενίδης-Αθανασιάδης Αθ.

Δεκάλεπτα: 19-19, 31-34, 48-50, 70-66

Βίκος Ιωαννίνων: Μαύρογιάννης 12(1), Τσιλούλης 10, Χείλαρης 8, Τάταρης 16, Ντόβας 7(1), Αναγνωστάκης 9(1), Πάτρας 5, Μόρας, Βακουφτσής 3(1).

Εθνικός: Ιωάννου 8, Μιχαήλ 13(2), Πολέμης 7, Γεωργοπαπαδάκος 11(2), Σολωμός 6, Σιγάλας 10(2), Ντουζίδης 6(2), Θεοδωρίτσης 3(1), Καραφαντής, Μπαζάκος 2.