Αποκλεισμός για το IBC, 56-64 από την Αγία Βαρβάρα Καβάλας

20.09.2023 Αναγνώστηκε 656 φορές #Μπάσκετ

Στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι για τη νέα αγωνιστική περίοδο, το IBC ηττήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων από την Αγία Βαρβάρα Καβάλας με 56-64 για την 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος και γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Αν και νεοφώτιστη στη Γ΄Εθνική, η Αγία Βαρβάρα Καβάλας ξεπέρασε το εμπόδιο της γιαννιώτικης ομάδας που πλέον επικεντρώνει την προσοχή της στο πρωτάθλημα και θα αντιμετωπίσει τον Όλυμπο Κορδελιού.  Τα λάθη, τα άστοχα σουτ και το γεγονός ότι χάθηκαν σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ, στοίχισαν στην ομάδα του Παπαδόπουλου.

Κορυφαίος των Γιαννιωτών ο Μάντζιος που σημείωσε 16 πόντους, ακολούθησαν οι Ζώτος και Μπαρτζώκας με 10. Από 14 πόντους σημείωσαν για τους νικητές οι Αθανασιάδης και Μαρκόπουλος. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες δεν είχαν έφεση στο σκοράρισμα με το σκορ στο τέλος να είναι στο 13-15.  Στο 12’ το σκορ ήταν στο 17-21 και σιγά-σιγά οι Καβαλιώτες έχτισαν μια ασφαλή διαφορά υπέρ τους, με το σκορ στο 20’ να είναι 27-36.

Οι φιλοξενούμενοι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου έφτασαν τη διαφορά στο +16, ωστόσο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Μάντζιο και Μπαρτζώκα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 8 με το τέλος της περιόδου. Με ένα σερί 0-7 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ υπέρ τους με τη διαφορά να ξεφεύγει στους 15 πόντους. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο, με το τελικό σκορ 56-64 να δίνει μια σημαντική νίκη- πρόκριση στην ομάδα της Καβάλας.

Τα Δεκάλεπτα: 13-15, 27-36, 44-52, 56-64

IBC (Παπαδόπουλος):  Ζώτος 10, Ιωαννίδης, Κουλουμπής 3 (1), Στύλος 2, Πολύζος 6 (2), Κουράνος, Μάντζιος 16, Χίντζιος 2, Βελώνης, Δάσκαλος 5 (1), Μπαρτζώκας 10, Τσίρμπας- Αναγνώστου 2.

Αγία Βαρβάρα: Μπαλαμπουγιούκης Δ., Χρονόπουλος, Μαρκόπουλος 14 (1), Πρεμέτης 11 (1), Μπαλαμπουγιούκης Π. 2, Αθανασιάδης 14 (1), Βασιλόπουλος 5, Πέπα 3 (1), Λαζαρίδης, Χαϊτας, Πρασίνης 11, Μπανάσας 2.