Άνετη πρόκριση για τον Βίκο Falcons, 91-73 τον ΚΑΟ Δράμας

13.09.2023 Αναγνώστηκε 732 φορές #Μπάσκετ

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στον Βίκο Falcons Ιωαννίνων και τον ΚΑΟ Δράμας για την Α’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο Μπάσκετ Ανδρών, καθώς η γιαννιώτικη ομάδα επικράτησε με 91-73 των Δραμινών και εξασφάλισε άνετα την πρόκριση στην 1η αγωνιστική της Β’ φάσης.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Το σύνολο του Σοφοκλή Τσουκανέλη με το πόδι πατημένο στο γκάζι από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Δραμινούς να ελπίζουν ότι μπορούν να ανατρέψουν το σκορ και εξασφάλισαν άνετα την πρόκριση στην 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του θεσμού, τα παιχνίδια της οποίας θα γίνουν το διήμερο 30 Σεπτεμβρίου-1 Οκτωβρίου με τον Βίκο να δίνει το ματς στα Γιάννενα.

Κορυφαίος ο Πάτρας με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, πολύ καλός ο Αναγνωστάκης με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Μόρας με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ ο Τσιλούλης με 17, με τους Χείλαρη και Τάταρη να πετυχαίνουν από 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο με πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να  στηρίζονται κυρίως στην απόδοση των Μαραβέγια και Γρίψιου αλλά και στην ευστοχία στα τρίποντα. Αρκετά δραστήριος στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πάτρας, με τις δυο εύστοχες βολές του οποίου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του Βίκου με 26-25.

Οι Falcons κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους 25-13 να το μαρτυρά. Η γιαννιώτικη ομάδα δεν άργησε να χτίσει ασφαλή διαφορά και να ξεφύγει με +12 αλλά ακόμη και με +16 χάρη στο τρίποντο του Ντόβα (51-35). Σημαντική βοήθεια έδωσαν οι Πάτρας και οι Τάταρης με συνεχόμενους πόντους που πέτυχαν. Το ημίχρονο έκλεισε στο +13 υπέρ του Βίκου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ξέφυγε στους 17 πόντους, ωστόσο στη συνέχεια η Δραμινοί την ροκάνισαν και μείωσαν ακόμη και στους 8 πόντους (64-56) στα 2.57 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ωστόσο, συγκεντρωμένοι οι παίκτες του Τσουκανέλη πήραν και πάλι μπρος ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι στο 73-58 και να δείχνει ότι το ματς θα είναι τυπική διαδικασία στην τελευταία περίοδο. Το τελικό σκορ 91-73 έδωσε την άνετη πρόκριση στον Βίκο.

Το ΙΒC πήρε την πρόκριση στα χαρτιά (20-0) κόντρα στον ΑΟ Τρικάλων, μιας και οι δυσμενείς συνθήκες από τη φονική κακοκαιρία Daniel δεν επέτρεψαν στην ομάδα να κατέβει να αγωνιστεί και έτσι η γιαννιώτικη ομάδα θα αντιμετωπίσει την Αγία Βαρβάρας Καβάλας στο Νέο Κλειστό για την 2η αγωνιστική της Α’ φάσης.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 51-38, 73-58, 91-73

Βίκος (Σοφοκλής Τσουκανέλης): Χείλαρης 13, Μόρας 12, Βακουφτσής 3 (1), Αναγνωστάκης 13 (3), Μαυρογιάννης 5 (1), Τσιλούλης 17 (1), Πάτρας 15, Μητσιόκας, Αποστόλου, Βαράκας, Τάταρης 10.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Ορφανίδης, Μπρουκς 10 (2), Μαραβέγιας 12 (3), Ρουμπιέρα 12, Γρηγοριάδης, Μπέσσας 16 (3), Παπαδόπουλος 11, Παπασχαλάκης, Γρίψιος 7 (1), Γεωργίου 5, Στεφανίδης.