Όνειρο ήταν και πάει η άνοδος για τον Βίκο (video+photos)

12.04.2023 Αναγνώστηκε 1932 φορές

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κατάμεστο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, ο Βίκος ηττήθηκε στην παράταση με 77-80  από τη Δόξα Λευκάδας στο καθοριστικό παιχνίδι της σειράς των play off.

Η ομάδα του Ιονίου έκαμψε την αντίσταση του Βίκου και ήταν εκείνη που πήρε την πρόκριση στην Γ’ και τελευταία φάση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής και θα είναι εκείνη που θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α2 με αντίπαλο τη Γέφυρα Θεσσαλονίκης.

Η Δόξα μπήκε καλύτερα στο παρκέ, και για την ακρίβεια ήταν σε φοβερή κατάσταση καθ’ όλη τη διάρκειά του και γρήγορα γρήγορα πήρε στα χέρια της τα ηνία της αναμέτρησης (2-8 στο 4′, 9-19 στο 8′, 11-26 στο 10′).

P6110288

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 17 (11-28), ο Βίκος μείωσε σε 16-28, η Δόξα πήρε το προβάδισμα ακόμη και με 15 πόντους, ενώ το σκορ στο 20’ ήταν στο 32-43.

Ο Βίκος έκανε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος, μείωσε στο 27’ σε 44-52 και στη συνέχεια με ένα εντυπωσιακό επιθετικό κρεσέντο ισοφάρισε σε 53-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

P6110290 P6110293

Το θρίλερ συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Τζόλος με καλάθι έκανε το 68-69 για τη Δόξα αλλά στα τέσσερα τελευταία δεύτερα ο Μαυρογιάννης κέρδισε φάουλ, ευστόχησε μόνο στη μία βολή και το ματτς οδηγήθηκε στην παράταση(69-69).

Εκεί το έργο του Βίκου ήταν δύσκολο, μιας και είχαν συμπληρώσει πέντε φάουλ οι Πάτρας, Τζόρτζεβιτς, ενώ κατά τη διάρκεια της παράτασης τραυματίστηκε ο Τσιλούλης. Στην πεντάλεπτη παράταση η ομάδα της Λευκάδας ήταν πιο ψύχραιμη, παίρνοντας τη νίκη με 77-80 και την πρόκριση στους τελικούς.

Μετά το τέλος του αγώνα παίκτες, διοίκηση και προπονητής της Δόξας Λευκάδας πανηγύρισαν την πρόκριση με τους φιλάθλους της ομάδας που έδωσαν βροντερό παρόν στο κατάμεστο Νέο Κλειστό.