Ισοφάρισε τη σειρά η Δόξα Λευκάδας (73-62) τον Βίκο

09.04.2023 Αναγνώστηκε 683 φορές #Μπάσκετ

Παράταση στην αγωνία για τον Βίκο Ιωαννίνων όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση των play off ανόδου στην Α2 Μπάσκετ, μιας και ηττήθηκε από τη Δόξα στη Λευκάδα με σκορ 73-62.

Η ομάδα του Ιονίου ισοφάρισε τη σειρά στα παιχνίδια με τον Βίκο σε 2-2 και όλα θα κριθούν στις 5 το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης στο Νέο Κλειστό όπου όποια ομάδα πάρει τη νίκη, θα προκριθεί στην επόμενη φάση των play off όπου την περιμένει ήδη η Γέφυρα Θεσσαλονίκης.

Μαυρογιάννης με 16 πόντους, Τσιλούλης με 14 και Djordjevic-Marinkovic με 12 οι διψήφιοι από την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου. Από τους γηπεδούχους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Τζόλος με 21 πόντους, Μανάκας με 14, Ντόβας με 12 και Τσιαβές με 11 τον ακολούθησαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου να βρίσκεται μπροστά με 6-13 και τη Δόξα να μειώνει με τρίποντο του Τσιαβέ με το σκορ στο 10’ να είναι στο 9-13. Με κέφια ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βίκος, με τον Σταυρόπουλο να κάνει με τρίποντο το 9-16 και τον Πάτρα να σημειώνει το 9-18 για το +11 υπέρ του Βίκου. Με ένα επιμέρους 10-2 οι Λευκαδίτες μείωσαν στον πόντο, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με έξι πόντους (19-25) αλλά με ένα νέο επιμέρους 8-1, η Δόξα πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της στο 27-26. Τις άμυνες πρόσεχαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες, με τα τρίποντα των Χείλαρη και Καλαμπάκα οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (44-44), ενώ το σκρο στο 30’ ήταν στο 47-44. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με επτά πόντους διαφορά (53-46), ενώ ο Βίκος έπαιξε χωρίς τον Πάτρα που συμπλήρωσε τα πέντε φάουλ. Ο Βίκος με τρίποντο του Μαυρογιάννη μείωσε σε 57-53 αλλά η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 7 (60-53). Έχοντας σε καλή μέρα τους Τζόλο, Ντόβα και Μανάκα, η Δόξα αγκάλιασε τη νίκη δυο λεπτά πριν το φινάλε με το σκορ στο 68-57. Με το τελικό 73-62, η Δόξα ισοφάρισε τη σειρά των αγώνων σε 2-2 και όλα θα κριθούν την Μεγάλη Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 27-26, 47-44, 73-62

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας-Αναστασιάδης Β.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος-Νούσης): Χείλαρης 7(1), Σταματέλος 3(1), Βακουφτσής, Ντόβας 12(3), Τσιαβές 11(2), Τζόλος 21(4), Μανάκας 14, Κουρτίδης 4, Vujovic 1

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 2, Μαυρογιάννης 16(2), Ιωαννίδης, Τσιλούλης 14(1), Πάτρας 5, Δήμος, Καλαμπάκας 8(1), Σταυρόπουλος 3(1), Κοτσάνος 2, Djordjevic-Marinkovic 12(2)