Τερμάτισε πρώτος ο Βίκος, με τη Δόξα Λευκάδας στα play off

02.04.2023 Αναγνώστηκε 663 φορές #Μπάσκετ

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πρωτοπόρων στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής, ο Βίκος ηττήθηκε στην παράταση από τον Έσπερο στη Λαμία με σκορ 95-93.

Παρά την ήττα στο «Χαλκιοπούλειο», η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου τερμάτισε πρώτη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην ισοβαθμία, μιας και στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Έσπερο με 30 πόντους. Καλαμπάκας με 18, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς με 13, Τσιλούλης και Αναγνωστάκης με 12 και Ιωαννίδης με 11 οι διψήφιοι από την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου.

Το παιχνίδι φαινόταν από την αρχή πώς θα είναι ντέρμπι, μιας και στο 10’ το σκορ ήταν 23-23. Με όπλο την καλή άμυνα και με οδηγούς τους Καλαμπάκα και Ιωαννίδη, ο Βίκος προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-41. Πραγματικό ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες στη λήξη του με 61-61, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με το σκορ στο 40’ να είναι 82-82 με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση. Στην πεντάλεπτη παράταση, ο Βίκος ήταν αγκαλιά με τη νίκη λίγο πριν το τέλος με το σκορ στο 92-92, ωστόσο με τρίποντο του Βαζούκη, ο Έσπερος πήρε τη νικη με 95-93.

Την ερχόμενη Τετάρτη ο Βίκος Ιωαννίνων ξεκινά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα playoff με αντίπαλο τη Δόξα Λευκάδας με τη σειρά να είναι στο 1-1.Στην επόμενη φάση θα προκριθεί  η ομάδα που θα φτάσει τις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 36-41, 61-61, 82-82 (κ.α.), 95-93

Διαιτητές: Σκαλτσής-Σιδέρης-Κούλης Κ.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 12(2), Βαζούκης 12(1), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 19, Χατζηκυριακίδης 14(4), Μπακέας 6(1), Αργύρης, Τεπετίδης 10(3), Πελεκούδας 4, Προδρόμου 5(1), Παπαδάκης 7, Μαντίκος 6(2).

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αποστόλου, Γυφτάκης 4, Αναγνωστάκης 12(1), Μαυρογιάννης 6, Ιωαννίδης 11, Τσιλούλης 12(2), Πάτρας 4, Δήμος 4, Καλαμπάκας 18(4), Σταυρόπουλος 3(1), Κοτσάνος 6, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13(1)

Τα αποτελέσματα: Έσπερος Λαμίας-Βίκος Ιωαννίνων 95-93, Φίλιππος Βέροιας-Δόξα Λευκάδας 66-75, Τρίκαλα Basket-Ναύαρχος Βότσης 93-60, Νίκη Βόλου-Ολυμπιακός Βόλου 75-59. Ρεπό: Αναγέννηση Καρδίτσας, Πρωτέας Γρεβενών.

Τα ζευγάρια των playoff:Βίκος Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας (1-1), Έσπερος Λαμίας-Τρίκαλα Basket (2-0).