Πέρασε νικηφόρα από τη Λάρισα (41-54) το Ioannina WBC

13.03.2023 Αναγνώστηκε 371 φορές

Το 2-1 στη σειρά των play off  της Α2 γυναικών στο Μπάσκετ έκανε το IBC, καθώς επικράτησε με 41-54 της Ολύμπιας στη Λάρισα.

25 πόντους με 5 τρίποντα σημείωσε η Ξανθοπούλου με την Ντόκου να την ακολουθεί έχοντας 12. Κουτσουνούρη με 20 η καλύτερη της Ολύμπιας. Οι δυο ομάδες είχαν από μία νίκη στην κανονική διάρκεια, οπότε με τη νίκη στη Λάρισα η ομάδα των Ιωαννίνων έκανε το 2-1 στη σειρά. Με την Ξανθοπούλου να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση στο ξεκίνημα του αγώνα (15 πόντοι) το Ioannina WBC έθεσε το ρυθμό του παιχνιδιού βρισκόμενο μπροστά με +11 στο 10΄ (24-13). Με όπλο την άμυνα η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 22-36.

Οι φιλοξενούμενες ήταν προσηλωμένες στον στόχο και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 στο 30΄ (27-47). Το τελικό 41-54 έδωσε στο Ioannina WBC μία σπουδαία νίκη κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Επόμενο παιχνίδι την ερχόμενη Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 22-36, 27-47, 41-54

Διαιτητές: Αβραμίδου-Παπαγιώτης

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Χριστοφοράκη 8(2), Καρτσαμάρη 7, Λιάσκου 3, Μιχαηλίδου 1, Τίγκα 2, Κουτσουνούρη 20(1), Σταυροπούλου, Παπαγεωργίου

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 25(5), Ντόκου 12(2), Μάντζιου Ειρ. 3(1), Φαγογένη 1, Τσακτσίρα, Δημητριάδου, Παπαδιά, Παπαδοπούλου 6, Γιωτίτσα 1, Μάντζιου Αν. 4, Πανούτσου 2