Οριστικά στα play out θα πάρει μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα

20.02.2023 Αναγνώστηκε 617 φορές #Μπάσκετ

Για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε στο Νέο Κλειστό από τις Εσπερίδες Καλλιθέας με 70-78 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Πρωτέα Βούλας επί του Ο.Α. Χανίων η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη γνωρίζει πλέον και μαθηματικά ότι θα συμμετέχει στα playout του πρωταθλήματος.

Έφα με 22 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Πρόβο με 16 πόντους και Μαρίνη με 12 και 5 ασίστ ξεχώρισαν από τις γηπεδούχες. Από τις Εσπερίδες Καλλιθέας κορυφαία ήταν η Virjoghe με μεγάλο double double με 21 πόντους, 19 ριμπάουντ και 3 τάπες, πρώτη σκόρερ η Woolfolk με 24 πόντους έχοντας μαζί 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ καλή ήταν και η Higgins με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ, ο ΠΑΣ ξέφυγε με πόντους διαφορά και τη διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (19-14). Η γιαννιώτικη ομάδα αύξησε τη διαφορά στους 9 με το καλάθι της Έφα (30-21).

Με ένα επιμέρους 2-11 των Εσπερίδων το ματς ήταν στο 32-32, όμως ο ΠΑΣ πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 38-36. Μπορεί στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Μαργαρίτη να ξέφυγε με έξι πόντους (47-41), ωστόσο με κορυφαία την Woolfolk που ήταν άψογη στο επιθετικό κομμάτι, οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 49-50 και έκλεισαν το δεκάλεπτο υπέρ τους με το σκορ στο 57-59.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν κύλησε καλά για τις γηπεδούχες, με τις Εσπερίδες να τρέχουν ένα σερί 6-0 και να παίρνουν το προβάδισμα με 57-65. Η διαφορά ξέφυγε στους 10 πόντους, ο ΠΑΣ την έριξε στους 8 (64-72), αλλά οι Εσπερίδες πήραν τελικά τη νίκη με 70-78.

Το επόμενο Σάββατο ο ΠΑΣ Γιάννινα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό στο προτελευταίο παιχνίδι της regular season.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-36, 57-59, 70-78

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Τσάνταλη-Ηλιόπουλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Πράπα, Briggs 13, Σαρηγιαννίδου 7, Μαρίνη 12(1), Provo 16(2), Effa 22, Γκιζάνη

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης): Virjoghe 21(1), Γασπαράτου 2, Πρίφτη 2, Κορρέ 6(2), Μπενέκη 2, Κασάπογλου 7(1), Higgins 14(1), Woolfolk 24(1)