Σούπερ 13άρι για τον Βίκο, 46-94 την Αν. Καρδίτσας

20.02.2023 Αναγνώστηκε 469 φορές

• Τις 13 του νίκες στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής έφτασε ο Βίκος Ιωαννίνων, καθώς πέρασε άνετα από την Καρδίτσα επικρατώντας με 46-94 της Αναγέννησης.

Οι Γιαννιώτες καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι, έχουν ρεκόρ 13-2 και παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τα Τρίκαλα.

25 πόντους σημείωσε ο Djordjevic-Marinkovic στην πιο παραγωγική του εμφάνιση μέχρι στιγμής με τη φανέλα της ομάδας. Τσιλούλης με 13, Δήμος με 11 και Πάτρας με 10 ξεχώρισαν ακόμα. Από την αρχή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 7-21. Στο δέυτερο δεκάλεπτο συνέχισε ο Βίκος να είναι καταιγιστικός και το 26-50 στο τέλος του ημιχρόνου αντικατόπτρισε την εικόνα του αγώνα και έδειξε τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου με το σκορ στο 40-74  στο 30΄ και ενώ είχαν όλα ουσιαστικά κριθεί η συγκέντρωση στα αμυντικά καθήκοντα ήταν τέτοια ώστε οι Γιαννιώτες να δεχθούν μόλις 6 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελικό σκορ ήταν το 46-94.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 26-50, 40-74, 46-94

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Τοπαλίδης

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 7(1), Πανταζής 2, Σιαμέτης, Τσιώτας 3(1), Πασχάλης 2, Μπαρμακέλης, Κακαβούλας, Καλλιάρας 16, Λαφτσίδης 16

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Γυφτάκης 8(2), Καλαμπάκας 5(1), Λαμπρόπουλος 4, Αναγνωστάκης 9(1), Βαράκας 2, Ιωαννίδης 4, Κοτσάνος 2, Τσιλούλης 13(2), Πάτρας 10, Δήμος 11(1), Αντωνίου 1, Djordjevic-Marinkovic 25(3)

Τα αποτελέσματα: Τρίκαλα Basket-Δόξα Λευκάδας 84-70, Νίκη Βόλου-Εσπερος Λαμίας 85-81, Ναύαρχος Βότσης-Ολυμπιακός Βόλου  75-60, Αναγέννηση Καρδίτσας-Βίκος Ιωαννίνων 46-94. Ρεπό: Φίλιππος Βέροιας, Πρωτέας Γρεβενών