Νικηφόρο πέρασμα από τα Γρεβενά (69-73) για τον Βίκο

04.02.2023 Αναγνώστηκε 552 φορές #Μπάσκετ

Την αντίσταση του αξιόμαχου Πρωτέα λύγισε στα Γρεβενά ο Βίκος Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε με σκορ 69-73 για την 16η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής και κατέκτησε το ενδέκατο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Παρά το γεγονός ότι ο Βίκος βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στα επόμενα δεκάλεπτα έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση και σοβαρότητα, φτάνοντας στη νίκη.
Από τους Γιαννιώτες ξεχώρισαν οι Πάτρας με 17 πόντους, Ιωαννίδης με 13, Τσιλούλης, Αναγνωστάκης και Τζόρτζεβιτς με 11.Για δεύτερο σερί παιχνίδι, ο κόουτς Κωστόπουλος στερήθηκε των υπηρεσιών του Μαυρογιάννη όπως και του Λαμπρόπουλου.
Ο Βίκος δεν παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά. Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, ήταν σοβαροί στην άμυνα και μείωσαν στο 30’ σε 53-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η γιαννιώτικη ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχτισε μικρές διαφορές και κέρδισε το παιχνίδι με 69-73.Τον Ναύαρχο Βότση υποδέχεται το ερχόμενο Σάββατο ο Βίκος. Στο ντέρμπι της αγωνιστικής του 3ου ομίλου, ο Έσπερος Λαμίας πήρε το διπλό στα Τρίκαλα με 96-103.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 42-29, 53-51, 69-73