Τέλος στο σερί και ήττα (79-63) από τη Νίκη Λευκάδας για τον ΠΑΣ

04.02.2023 Αναγνώστηκε 521 φορές #Μπάσκετ

Tέλος στο νικηφόρο σερί των τριών αγώνων του ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε στη Λευκάδα, καθώς ηττήθηκε από τη Νίκη με σκορ 79-63 για την 19η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ των γυναικών.

O ΠΑΣ έμεινε πίσω στο τέλος του πρώτου μέρους με 16 πόντους διαφορά και κυνήγησε το σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 και μοιραία γνώρισε την 13η του ήττα στο πρωτάθλημα.
Σαρηγιαννίδου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Εβοντό με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, 2 κλεψίματα και Πρόβο με 16 πόντους οι καλύτερες του ΠΑΣ Γιάννινα. Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Οκόνορ που πέτυχε 28 πόντους, έχοντας 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ακολούθησαν η Στακ με 20 και η Κάρεϊ με 16 πόντους.
Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για τον ΠΑΣ, καθώς η Νίκη προηγήθηκε με 8-0. Η αρχηγός Σαρηγιαννίδου πέτυχε πέντε πόντους και ο ΠΑΣ μείωσε σε 12-7, όμως πλήρωσε κάποια αμυντικά λάθη και το σκορ έφτασε στο 17-9. Ο ΠΑΣ χάρη σε εύστοχα σουτ των Εβοντό και Πρόβο μείωσε σε 19-15 αλλά η Κάρεϊ δημιούργησε πολλά προβλήματα στη γιαννιώτικη ομάδα με το σκορ να πηγαίνει στο 23-15. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της Νίκης με 26-15.
Με τρίποντο της Στακ το σκορ έφτασε στο 29-15 και σύντομα σε double score μετά από τρίποντο της Ντάλα στον αιφνιδιασμό (34-17). Τα προβλήματα του ΠΑΣ στο σκοράρισμα ήταν εμφανή, οι γηπεδούχες ήταν κυρίαρχες με το σκορ στο 16’ να είναι στο 41-22. Με ένα σερί 0-5 ο ΠΑΣ μείωσε σε 41-27 με τη Σαρηγιαννίδου να φτάνει τους 10 πόντους. Με το σκορ στο ημίχρονο να είναι στο 46-30, ο ΠΑΣ θα έπρεπε να κυνηγήσει το σκορ στα δυο επόμενα δεκάλεπτα.
Με τέσσερις σερί πόντους από την Μπριγκς, ο ΠΑΣ μείωσε στους 12 (46-34), ενώ ακολούθησαν δυο τρίποντα της Πρόβο και πόντοι από την Σαρηγιαννίδου. Παρόλα αυτά η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 10 (53-43), αν και η εικόνα της γιαννιώτικης ομάδας ήταν αισθητά βελτιωμένη ειδικά στην άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της Νίκης με 64-47.
Με ένα σουτ της Εβοντό, ο ΠΑΣ μείωσε σε 64-51 και στη συνέχεια σε 67-56. Ο κόουτς Μαργαρίτης είδε την Μπριγκς να συμπληρώνει πέντε φάουλ, ο ΠΑΣ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι το -10 αλλά όχι κάτι παραπάνω με το τελικό σκορ να είναι 79-63. Στο 6-13 το ρεκόρ του ΠΑΣ, ο οποίος στις 19/02 υποδέχεται τις Εσπερίδες Καλλιθέας.
Διαιτητές: Ασημακάκη-Καμήτσος-Ελ Ανύ
Δεκάλεπτα: 26-15, 46-30, 64-47, 79-63
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Οκόνορ 28(3), Ντάλα 8(2), Αξιοπούλου 2, Αναστασοπούλου 2, Στακ 20(1), Κάρεϊ 16.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Briggs 13, Πράπα, Σαρηγιαννίδου 15(2), Μαρίνη 8, Καλαμπάκου 1, Provo 16(3), Γκιζάνη, Ewodo 10(3)