Ποδαρικό με το αριστερό, ΠΑΣ- Πρωτέας Βούλας 77-84

04.01.2023 Αναγνώστηκε 334 φορές #Μπάσκετ

Με το αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2023 ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς ηττήθηκε στο Νέο Κλειστό από τον Πρωτέα Βούλας με σκορ 77-84 για την 13η αγωνιστική της Α1 γυναικών στο Μπάσκετ.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Αυτή ήταν η δέκατη ήττα στο  πρωτάθλημα για τον ΠΑΣ Γιάννινα που έχει μόλις τρεις νίκες.
Οι κυανόλευκες πλήρωσαν τα πολλά αμυντικά λάθη που έκαναν κυρίως στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης δεκαλέπτου να βρεθούν πίσω στο σκορ με 21 πόντους. Παρόλα αυτά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη δεν τα παράτησαν, κατέθεσαν ψυχή και πάθος στο παρκέ, βελτιώνοντας αρκετά την ανασταλτική τους εικόνα και δεχόμενες μόλις 10 πόντους.
Έχοντας στο πλευρό τους, τους φιλάθλους που έδωσαν παλμό στην κερκίδα, οι κυανόλευκες προσπάθησαν να κάνουν την επική ανατροπή στο σκορ αλλά γνώρισαν τελικά την ήττα με 77-84 από την αθηναϊκή ομάδα.
Κορυφαία για τις Γιαννιώτισσες ήταν η Ντίνα Σαρηγιαννίδου με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. 13 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα είχε η Μαρίνη. Από 12 πόντους πέτυχαν οι Μπριγκς και Έφα. Από τον Πρωτέα ξεχώρισε η Μπουθ που σημείωσε 22 πόντους και ακολούθησαν η Αναστασοπούλου με 19, η Γκλίντεϊ με 15 και η Μάντιτς με 12 πόντους.
Mε τρία τρίποντα από τις Εβοντό, Μαρίνη και Σαρηγιαννίδου ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η διαφορά στο 4’ έφτασε στους 9 πόντους (15-6). Ο Πρωτέας έβγαλε αντίδραση, έχοντας σε καλή απόδοση τις Αναστασοπούλου και Γκλίντει, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα(19-21).

Ο ΠΑΣ έκλεισε υπέρ του το πρώτο δεκάλεπτο με 24-23 χάρη στο τρίποντο της Καλαμπάκου.

Με ένα επιμέρους 2-9 ο Πρωτέας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με έξι πόντους (26-32), με τη Ντίνα Σαρηγιαννίδου να απαντάει με τρίποντο για το 33-36.

Ο Πρωτέας με ένα σερί 0-9 έφτασε στο 33-45, ο ΠΑΣ μείωσε σε 39-45 αλλά χάρη στις Μπουθ και Γκλίντει ο Πρωτέας έκλεισε υπέρ του το ημίχρονο στο +12 (39-51).
Πολύ κακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΣ, με τον Πρωτέα να χτίζει ένα σερί 3-14 και να ανεβάζει τη διαφορά στους 23 πόντους (42-65).

Πολλά προβλήματα δημιούργησε στη γιαννιώτικη άμυνα η Αναστασοπούλου. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι στο 53-74.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ άλλαξε την εικόνα του στο καλύτερο, με τις παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη αποφασισμένες να κάνουν την υπέρβαση.

Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο τρίποντα από τις Σαρηγιαννίδου και Μπριγκς (59-74) και με τη Σαρηγιαννίδου σε εξαιρετική φόρμα ο ΠΑΣ διεύρυνε το σερί στο 13-0, μειώνοντας τη διαφορά στους 8 (66-74).

Με τέσσερις πόντους από την Αναστασοπούλου, ο Πρωτέας έφτασε στο 69-78, ο ΠΑΣ με 2/2 βολές από τη Σαρηγιαννίδου μείωσε σε 71-78 αλλά ο Πρωτέας ανέβασε τη διαφορά στους 11(71-82).

Η Καλαμπάκου απάντησε με τρίποντο και ο ΠΑΣ μείωσε στους 8 αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΣ δεν έβρισκε καλάθι. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το τελικό 77-84. Kάποιες διαιτητικές αποφάσεις προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες παικτριών αλλά και φιλάθλων.

Αξίζει να σημειωθεί πώς ντεμπούτο με τον ΠΑΣ Γιάννινα έκανε η Δήμητρα Γκιζάνη που αγωνιζόταν στον Εύνικο.
Toν ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη αντιμετωπίζει τη μία το μεσημέρι του Σαββάτου ο ΠΑΣ Γιάννινα για την 14η αγωνιστική.
Τα δεκάλεπτα: 24-23, 39-51, 53-74, 77-84
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπαγερίδης-Τσάνταλη
ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 12(1), Σαρηγιαννίδου 24(4), Μαρίνη 13(1), Καλαμπάκου 8(2), Έφα 12, Γκιζάνη, Eβοντό 8(2)
Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκλίντεϊ 15(3), Χατζηβασιλείου 2, Mάντιτς 12, Σακελλαρίου, Πατεράκη 2, Χατζηγιακουμή 6(2), Αναστασοπούλου Μ. 6, Αναστασοπούλου Χρ. 19(3), Μπουθ 22(3), Τζανετάτου .