Ιστορική πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος για τον ΠΑΣ Γιάννινα (video)

22.12.2022 Αναγνώστηκε 723 φορές #Μπάσκετ

Θέση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ Γυναικών, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 24 έως τις 26 Μαρτίου 2023, έκλεισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με το επιβλητικό σκορ 81-51 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στο παιχνίδι που έγινε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Ιστορική πρόκριση στο Final Four του  Κυπέλλου Ελλάδος για τον ΠΑΣ Γιάννινα (video)
Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Ο αγώνας για την προημιτελική φάση ήταν νοκ- άουτ και η γιαννιώτικη ομάδα όχι μόνο ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις ενός τόσου κρίσιμου αγώνα αλλά κέρδισε θριαμβευτικά τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου και έγραψε ιστορία, καθώς θα πάρει μέρος για πρώτη φορά σε Final Four του Κυπέλλου, το οποίο φέτος θα διεξαχθεί από τις 24 έως τις 26 Μαρτίου 2023.

Οι παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη είχαν τη συμπαράσταση των φιλάθλων του ΠΑΣ Γιάννινα που έδωσαν βροντερό παρών στην κερκίδα του Νέου Κλειστού. Η Εβόντο πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, πετυχαίνοντας 24 πόντους και σημειώνοντας 10 ριμπάουντ. H Σαρηγιαννίδου είχε 19 πόντους (7/10 σουτ) και 7 ριμπάουντ. Η Μπριγκς ήταν επίσης εξαιρετική, καθώς σημείωσε 14 πόντους και είχε 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 κλεψίματα. Από 8 πόντους σημείωσαν η Μαρίνη και η Καλαμπάκου που είχαν 6 και 5 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Τρομερές στο δεύτερο δεκάλεπτο

Οι Μπριγκς, Σαρηγιαννίδου, Μαρίνη, Έφα και Εβόντο ήταν οι παίκτριες που προτίμησε για τη βασική πεντάδα ο Τζον Μαργαρίτης. Με Καράλη, Παγώνη, Βελς, Μόρις και Γκρίτζα ξεκίνησε το παιχνίδι η Δάφνη.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον ΠΑΣ στο 5’ να παίρνει το προβάδισμα με 11-10. Με τρίποντο από την Καλαμπάκου και με τις Εβόντο και Μπριγκς να σκοράρουν, ο ΠΑΣ ανέβασε τη διαφορά στους 8 στα 2’16 πριν τη λήξη της περιόδου (18-10). Οι φιλοξενούμενες με ένα δικό τους σερί μείωσαν σε 18-16, για να τρέξει ένα νέο σερί 7-0 ο ΠΑΣ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του με 25-16.

Με το καλημέρα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΣ έφτασε στη πρώτη διψήφια διαφορά με καλάθι της Έφα (27-16). Η Δάφνη χάρη σε επιθετικά ριμπάουντ της Γκριτζά που ανανέωναν την κατοχή της αλλά και τρίποντο από την Βελς έριξε τη διαφορά στους 8 (29-21). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες έκαναν πάρτι στο παρκέ του Νέου Κλειστού.

Με τρία διαδοχικά τρίποντα από τις Μπριγκς και Σαρηγιαννίδου, ο ΠΑΣ ανέβασε τη διαφορά στους 17 (38-21) και στη συνέχεια με τρίποντο της Καλαμπάκου στους 20 (41-21). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-23, με τον ΠΑΣ να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό επιμέρους 22-7. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η καλή αμυντική λειτουργία των παικτριών του ΠΑΣ που δεν επέτρεψαν στη Μόρις να πάρει εύκολα τη μπάλα στο low post.

Άνετη διαχείριση- θριαμβευτική πρόκριση

Με ένα σερί 0-7 της Δάφνης το σκορ έγινε 47-30 στο 22’ με τον προπονητή του ΠΑΣ να καλεί time out, το οποίο λειτούργησε ευεργετικά. Με πέντε πόντους από την Εβόντο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 (52-30). Οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας υπέρ τους το δεκάλεπτο με 64-40.

Με ασίστ της Καλαμπάκου και εύστοχα σουτ της Εβόντο η διαφορά έφτασε στους 29 (69-40), ενώ εκτοξεύθηκε και στους 30 (71-41). Η απόδοση της ομάδας του Μαργαρίτη βρισκόταν σε υψηλά επίπεδα και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Στα τελευταία λεπτά πάτησε παρκέ και η νεαρή Κουτσιάφτη.

Το τελικό σκορ ήταν το 81-51 που έδωσε στον ΠΑΣ μία ιστορική πρόκριση. Μετά τη λήξη, οι παίκτριες του ΠΑΣ πανηγύρισαν με τη ψυχή τους τη νίκη –πρόκριση μαζί με τους φιλάθλους που τις αποθέωσαν.

Οι ομάδες που προκρίθηκαν

Εκτός του ΠΑΣ Γιάννινα, θέση στο Final Four του Κυπέλλου εξασφάλισαν η Νίκη Λευκάδας (20-0 α.α τον Παναθλητικό) και η Ελευθερία Μοσχάτου (55-62) τον Πρωτέα Βούλας. Αύριο, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, με τη νικήτρια ομάδα να κλείνει την τετράδα του Κυπέλλου.

Διαιτητές: Τσιαπλής-Αγραφιώτης Ιωάν.-Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 25-16, 47-23, 64-40, 81-51

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 14(2), Κουτσάφτη, Σαρηγιαννίδου 19(3), Μαρίνη 8, Στεργίου 2, Καλαμπάκου 8(2), Εφα 6, Γκομπετζισβίλι, Εβόντο 24(2).

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 7, Πανούση, Παγώνη 5(1), Γουέλς 18 (3), Σαλιάι 5(1), Τερκεσίδου, Μόρις 13, Γκριτζά 3(1)