Νίκη-σε στον Βόλο(63-81) και τώρα ντέρμπι για τον Βίκο

17.12.2022 Αναγνώστηκε 284 φορές #Μπάσκετ

Σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Β Εθνικής, ο Βίκος δε συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στο Βόλο , επικρατώντας της Νίκης στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας με σκορ 63-81.

Η γιαννιώτικη ομάδα ανέβηκε στο 8-1 στη φετινή σεζόν και προετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι με τον Έσπερο Λαμίας την ερχόμενη Τετάρτη στο Νέο Κλειστό Ιωαννίνων, μία ομάδα που βρίσκεται και εκείνη στο 8-1, ενώ είχε αποκλείσει τον Βίκο τον περασμένο Σεπτέμβριο για το Κύπελλο Ελλάδας.

18 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Μαυρογιάννης, 14 ο Θοδωρής Τσιλούλης, 12 ο Βασίλης Πάτρας και 11 ο Δημήτρης Καλαμπάκας από την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου. Κουτίνας με 13, Βρεττάς με 12, Παπαδόπουλος με 11 και Σιπητάνος με 10 οι καλύτεροι των Βολιωτών.

Σχετικά με το ματς, η κατάσταση φάνηκε να ξεκαθαρίζει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όταν οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γερά το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να ξεφύγουν από νωρίς με διψήφιες αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (11-22 στο 10′). Σημαντικές ήταν οι επιθετικές βοήθειες από τους Καλαμπάκα, Τσιλούλη και Μαυρογιάννη στο πρώτο δεκάλεπτο, οι οποίοι οδήγησαν τον Βίκο να αποκτήσει σημαντική διαφορά ενόψει της συνέχειας.

Με τον πιο ιδανικό τρόπο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο για τον Βίκο με το σκορ να είναι στο 29-48. Στο διάστημα αυτό οι Γιαννιώτες είχαν βρει επιθετικό ρυθμό, ενώ άνοιξε και το rotation από τον Θωμά Κωστόπουλο. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες που έδειξαν κυρίαρχοι στο παρκέ, με αποτέλεσμα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο υπέρ τους με 45-65.Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διαχειρίζονται εξαιρετικά το παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 63-81.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 29-48, 45-65, 63-81

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Κοντογιάννης-Κανελλίδης

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Βλιώρας): Βρεττάς 12, Κωστούλας 6, Βερτζάγιας 4, Σιπητάνος 10, Κουτίνας 13(1), Παπαδόπουλος 11, Ζησόπουλος 2, Δελεντζές, Σπανόπουλος, Σπηλιόπουλος 5(1), Ariston, Τσεσμετζίδης

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου, Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 18(2), Ιωαννίδης 5, Τσιλούλης 14(3), Πάτρας 12, Δήμος 8(1), Αντωνίου, Καλαμπάκας 11(2), Λαμπρόπουλος, Σταυρόπουλος 9(1)