Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Άρη (71-34) το IBC

11.12.2022 Αναγνώστηκε 336 φορές #Μπάσκετ

Tέταρτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών στο Μπάσκετ για το IBC με σκορ 71-34 από τον αήττητο Άρη στο παιχνίδι που έγινε στο Αλεξάνδρειο στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης έφτασε σε μία άνετη επικράτηση και έκανε το «9 στα 9» στον Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος της Α2. Η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού κρατήθηκε μέσα στο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο αμύνθηκε εξαιρετικά με το σκορ να είναι 13-10 στο 10’.Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Σίμου Συρόπουλου πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με επιμέρους 27-7 στη δεύτερη περίοδο και 20-2 στην τρίτη, δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη.
Η Νάστου με 23 πόντους οδήγησε τον Άρη στο σκοράρισμα, ενώ 12 πέτυχε η Δροοσούνη. Καμία παίκτρια από τη γιαννιώτικη ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τη Ξανθοπούλου να πετυχαίνει 8 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 13-10, 40-17, 60-19, 71-34
Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης, Κούρογλου
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Συρόπουλος-Τσαμπούρη): Εφραιμίδου, Καρβουνιάδου 4, Κυρπιζλίδου 2, Τζημορώτα 6, Τσιαρσιώτη, Κουμαντσιώτου 5, Παρακεντέ 3(1), Δροσούνη 12, Γκατζιώνη 2, Νάστου 23(2), Μιχαηλίδου 6(1), Ιγγλέζου 8.
Ioannina Basketball Club (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 8(1), Γιωτίτσα, Μάντζιου Ε, Μπαρτζώκα 4, Τσακτσίρα 6, Βρασταμηνού 1, Δημητριάδου 2, Παπαδιά 2, Φαγογένη 3, Παπαδοπούλου 4, Μάντζιου Δ., Πανούτσου 4.