Τρίτη νίκη για το IBC, 49-69 τον Γ.Σ. Λασσάνης

28.11.2022 Αναγνώστηκε 399 φορές #Μπάσκετ

Το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Α2 πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα Μπάσκετ του IBC, καθώς επικράτησε με σκορ 49-69 του ΓΣ Λασσάνης στην Κοζάνη.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για τη γιαννιώτικη ομάδα. Ο προπονητής του IBC Βαγγέλης Αυγερινός έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις 12 παίκτριες που είχε στη διάθεσή του με όλες τους να βρίσκουν καλάθι. Στέλλα Ξανθοπούλου με 17 πόντους, Ρούλα Πανούτσου με 12 και Ευγενία Παπαδοπούλου με 10 ήταν οι παίκτριες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων από τις νικήτριες.

Η γιαννιώτικη ομάδα έδειξε από το πρώτο δεκάλεπτο την πρόθεση να επιβάλλει τον ρυθμό της και κατάφερε να το κλείσει υπέρ της με 15-23. Με όπλο την άμυνα το IBC ήταν εξαιρετικό στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +19 (24-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Με το μομέντουμ υπέρ τους, οι Γιαννιώτισσες βγήκαν αποφασισμένες στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και με ένα επιμέρους 7-23, το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν 31-66.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον προπονητή του IBC να  μοιράζει χρόνο συμμετοχής σε όλα τα κορίτσια.

Την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου φιλοξενεί στο Νέο Κλειστό την ερχόμενη Κυριακή η ομάδα του IBC.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 24-43, 31-66, 49-69

Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ.-Δώνης

Λασσάνη Κοζάνης (Σερέτης-Καλογεράτος): Σαββίδου 6(2), Μεντεσίδου 10, Χατζηιωάννου 2, Λαβανισιώτη 2, Γκάζη 2, Κρανιώτη 22, Σεμερτζίδου 3(1), Παπαδοπούλου 2

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 17(3), Ντόκου 4, Μαντζιου Ειρ. 8, Φαγογένη 2, Τσακτσίρα 5(1), Βρασταμηνού 2, Δημητριάδη 2, Παπαδιά 2, Παπαδοπούλου 10, Γιωτίτσα 4, Μάντζιου Αν. 1, Πανούτσου 12