Nέα ήττα για τον ΑΓΣΙ, 64-87 από τη Δόξα Λευκάδας

26.11.2022 Αναγνώστηκε 401 φορές #Μπάσκετ

Την έβδομη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο ΑΓΣΙ με σκορ 64-87 από τη Δόξα Λευκάδας στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Η γιαννιώτικη ομάδα παρουσίασε θετική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι Λευκαδίτες χάρη στη ποιότητα και το βάθος που έχουν στο ροστερ, έφυγαν με τη νίκη από τα Γιάννινα πετυχαίνοντας την πέμπτη τους νίκη. Σημείο κλειδί του αγώνα ήταν η αποφασιστικότητα της Δόξας Λευκάδας να αποδείξει την ποιότητά της στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο είχε ένα επιμέρους σκορ 12-26, το οποίο ολοκληρώθηκε στο +22 για τη Δόξα.

Για τους Γιαννιώτες διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Ζαφειρούδης (17), Στεφάνου και Τσατάλας που πέτυχαν από 14 πόντους. Σπουδαία εμφάνιση για τη Δόξα πραγματοποίησε ο Γιώργος Μανάκας που σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Τσιαβές με 18 και Χείλαρης με 15.

Το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου ο ΑΓΣΙ αντιμετωπίζει ως φιλοξενούμενος στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων τον συμπολίτη Βίκο.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 35-43, 47-69, 64-87

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου-Λυγούρας

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Ντούτσης, Κοντός, Κολότσιος 9(3), Τσατάλας 14(1), Τσόλης, Ζαφειρούδης 17(3), Ντούμας, Τριπολίδης 5(1), Καραθανάσης 3, Τζιφάκης 2, Στεφάνου 14(4)

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης -Βαφιάς): Μάνα 2, Χείλαρης 15(2), Αργυρός, Βακουφτσής 9(1), Ντόβας 3(1), Τσιαβές 18(2), Μάλφας, Μανάκας 26, Αδαμόπουλος 7, Βαγενάς 7