Ήττα στα Τρίκαλα (75-74)  και τέλος στο αήττητο για τον Βίκο

26.11.2022 Αναγνώστηκε 353 φορές #Μπάσκετ

Το νικηφόρο σερί του Βίκου Ιωαννίνων διακόπηκε σήμερα στα Τρίκαλα, καθώς ηττήθηκε με σκορ 75-74 για την 8η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Η γιαννιώτικη ομάδα δεν κατάφερε να περάσει αλώβητη από τη δύσκολη έδρα των Τρικάλων και υποχρεώθηκε στη πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (6-1). Μετά τη νίκη της, η ομάδα της Θεσσαλίας έχει και εκείνη 6 νίκες και μία ήττα από τον Έσπερο Λαμίας, ενώ και οι δυο ομάδες έχουν κάνει το αγωνιστικό τους ρεπό.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με τους Τρικαλινούς να ξεφεύγουν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και τους Γιαννιώτες να μαζεύουν τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά να κάνουν λάθος στη τελευταία κατοχή και να γνωρίζουν την ήττα με τη διαφορά στον πόντο.

Γιάννης Αναγνωστάκης με 22 πόντους και 6 τρίποντα ο πρώτος σκόρερ του Βίκου, ο Δημήτρης Καλαμπάκας τον ακολούθησε με 18, ο Γιώργος Μαυρογιάννης είχε 13 και ο Θοδωρής Τσιλούλης 11. Ράπτης, Παπαχρήστος και Μήνου οι καλύτεροι των νικητών με 16, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ισόπαλες  με 22-22 ήταν οι δυο ομάδες στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Βίκο να έχει σε φόρμα τον Αναγνωστάκη.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά υπέρ των Τρικάλων με 38=37 με τον Γιώργο Μαυρογιάννη να πετυχαίνει 9 από τους 15 πόντους του Βίκου.

Το σημείο κλειδί για την έκβαση του αγώνα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο όπου η θεσσαλική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Ράπτη πλήγωσε τη γιαννιώτικη άμυνα και έκλεισε το δεκάλεπτο υπέρ της με σκορ 57-49.

Το σύνολο του Κωστόπουλου δεν πέταξε λευκή πετσέτα στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους Καλαμπάκα και Αναγνωστάκη. Με το σκορ στο 75-74 και τον Κολότσιο να αστοχεί σε δυο βολές, στη τελευταία επίθεση του Βίκου, ο Καλαμπάκας κατέβασε το ριμπάουντ δίνοντας στον Τσιλούλη όμως η πάσα κόπηκε από τον Κολότσιο και έτσι τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το Βίκο Ιωαννίνων με τις δύο ομάδες πλέον να έχουν το ίδιο ρεκόρ με 6 νίκες και 1 ήττα. Την επόμενη αγωνιστική ο Βίκος θα αντιμετωπίσει τον συμπολίτη ΑΓΣΙ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-37, 57-49, 75-74

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης-Πράττος

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Μήνου 13(4), Κολότσιος 3, Παπαχρήστος 14(2), Βαζούκης 2, Ράπτης 16, Μπουργανός 5(1), Τριανταφύλλου 3(1), Ψύρρας 3(1), Δέσπος 9, Βαβάτσικος 7

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αναγνωστάκης 22(6), Μαυρογιάννης 13(2), Ιωαννίδης 2, Τσιλούλης 11, Πάτρας 8(1), Δήμος, Καλαμπάκας 18(1), Σταυρόπουλος, Κοτσάνος