Τέλος στο σερί και ήττα (61-46) από τον Εύνικο για τον ΠΑΣ

20.11.2022 Αναγνώστηκε 292 φορές #Μπάσκετ

Μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες του στο πρωτάθλημα της Α1, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να τις τριτώσει και γνώρισε την ήττα με 61-46 για την 7η αγωνιστική. Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη γνώρισε την πέμπτη ήττα της στο πρωτάθλημα της Α1, στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο στο 3ο Κλειστό Γυμναστήριο Άνω Λιοσίων.

.Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά με ένα επιμέρους 8-3 ο Εύνικος έκλεισε το δεκάλεπτο υπέρ του με 19-12.

Αρνητικός απολογισμός επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΠΑΣ που σημείωσε μόλις έξι πόντους και έδωσε το δικαίωμα στην αθηναϊκή ομάδα να κλείσουν το ημίχρονο υπέρ τους με τη διαφορά στο +17 (35-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-29, κάτι που έδειξε την αδυναμία των φιλοξενούμενων να βγάλουν αντίδραση. Με το σκορ στο 53-33 στο 33’ όλα έδειχναν πώς τα υπόλοιπα λεπτά θα είναι μία τυπική διαδικασία, ωστόσο ο ΠΑΣ δεν κρέμασε λευκή πετσέτα και με ένα σερί 0-8 μείωσε σε 53-41.

Η διαφορά ωστόσο δεν κατέβηκε κάτω από τους 11 και το τελικό σκορ ήταν 61-46.
Επόμενο παιχνίδι στις 30 Νοεμβρίου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο κόντρα στη Νίκη Λευκάδας, μιας και λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής, δεν υπάρχει αγωνιστική δραστηριότητα το Σαββατοκύριακο.
Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-18, 48-29, 61-46
Διαιτητές: Μαρίγλη-Κώτσου-Χαϊνά
Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 2, Πολυμένη 9(3), Ζουρνή 4, Κεσσέ 2, Βούλγαρη, Γκιζάνη 7(1), ΜακΝτόναλντ 9(1), Τζόουνς 6, Ναυροζίδου 7(1), Στογιανόφσκα 15(1).
ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 8, Σαρηγιαννίδου 9(1), Μαρίνη 5, Καλαμπάκου 5(1), Έφα 11, Εβόντο 8.