Νέα ήττα για τον ΠΑΣ, 68-73 από την Ελευθερία Μοσχάτου

30.10.2022 Αναγνώστηκε 358 φορές

Την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών στο Μπάσκετ γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς ηττήθηκε με σκορ 68-73 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων από την Ελευθερία Μοσχάτου.

Μάλιστα αυτή ήταν η τρίτη εντός έδρας ήττα για το σύνολο του Τζον Μαργαρίτη, το οποίο έχει κάνει κάκιστο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να επενδύσει στο ελαφρύ προβάδισμα που είχε, μιας και η Ελευθερία Μοσχάτου τον προσπέρασε στο σκορ και διατήρησε για μεγάλα χρονικά διαστήματα το προβάδισμα.

Στο 31’ η Ελευθερία προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (50-58), με τις παίκτριες του Μαργαρίτη να βγάζουν αντίδραση στο παρκέ και με ένα εκπληκτικό σερί να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 62-58 και στη συνέχεια με 64-60. Μέχρι και το 38' οι γηπεδούχες ήταν μπροστά όμως ένα τρίποντο της Okoye έφερε την ομάδα της στο 64-66. Στο τελευταίο λεπτό τα συνεχόμενα φάουλ απέφεραν βολές εύστοχες για τις φιλοξενούμενες και πολλές άστοχες για τον ΠΑΣ. Η Ελευθερία κατέκτησε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 68-73.

Για τον ΠΑΣ πρώτη σκόρερ ήταν η Μπριγκς με 17 πόντους και ριμπάουντ και ακολούθησαν οι Καλαμπάκου και Έφα με 16. Για την Ελευθερία Μοσχάτου ξεχώρισαν οι Κάλογουεϊ με 19 και Καρακασίδου με 17, ενώ double-double σημείωσε η Σταμάτη με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Αγραφιώτης Γρ.-Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-35, 49-53, 68-73

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 17, Σαρηγιαννίδου 4, Μαρίνη 12(2), Καλαμπάκου 16(3), Τζήμου, Εφα 16(2), Εβόντο 3.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Καλογουέι 19(2), Στούπα, Καρακασίδου 17(1), Σταμάτη11(1), Μυλωνάκη, Μπρίβερ 11, Οκούγιε 15(4).