3/3 για τον Βίκο, 48-77 τον Ολυμπιακό Βόλου

29.10.2022 Αναγνώστηκε 365 φορές #Μπάσκετ

Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής για τον Βίκο Ιωαννίνων που επικράτησε με σκορ 48-77 του Ολυμπιακού στον Βόλο. Η επιστροφή στη δράση της γιαννιώτικης ομάδας μετά το ρεπό που έκανε την προηγούμενη αγωνιστική συνδυάστηκε με τον πιο ιδανικό τρόπο, καθώς πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο για την 4η αγωνιστική, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με σχετική άνεση.

Η γιαννιώτικη ομάδα παρουσίασε σοβαρό πρόσωπο από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα από την αντίπαλη ομάδα. Ο Βίκος κατάφερε να επιβάλλει τα θέλω του στο παρκέ και να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ, αποκτώντας σταθερά μεγάλες αποστάσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ του Βίκου με 16 πόντους διαφορά (9-25), ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18 πόντους(20-38).

Και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γιαννιώτες συνέχισαν να είναι το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ και το 39-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου να τους δίνει το δικαίωμα να μετατρέψουν σε τυπική διαδικασία το ματς στη τέταρτη περίοδο. Εκεί όπου ο Βίκος σφράγισε άνετα  το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα με το τελικό σκορ να είναι 48-77.

Πολλοί οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου με τον Νίκο Ιωαννίδη να σημειώνει 16, τον Γιάννη Αναγνωστάκη 15, τον Βασίλη Πάτρα 12 και τον Θοδωρή Τσιλούλη 10.

Την επόμενη αγωνιστική ο Βίκος υποδέχεται στο Νέο Κλειστό τον Πρωτέα Γρεβενών, ενώ ο ΑΓΣΙ που είχε ρεπό, την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τη Νίκη στον Βόλο.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Παπανικολάου Γ.-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 9-25, 20-38, 39-58, 48-77

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης-Πρέκας): Στεφόπουλος, Πανάγης, Γουάμπα 12, Νικολής 16(2), Σταθούρος 7(2), Μπουντούρης Κ. 2, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ., Ντίαθ 11.

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αποστόλου 1, Αναγνωστάκης 15(3), Μαυρογιάννης 8(1), Ιωαννίδης 16, Αποστολίδης 1, Τσιλούλης 10(2), Πάτρας 12, Δήμος 6, Αντωνίου, Βαράκας, Σταυρόπουλος 5, Κοτσάνος 3.