Τρίτη ήττα για τον ΑΓΣΙ, 72-92 από τα Τρίκαλα BC

24.10.2022 Αναγνώστηκε 463 φορές #Μπάσκετ

Tην τρίτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής γνώρισε το Σάββατο ο ΑΓΣΙ, καθώς ηττήθηκε στο Νέο Κλειστό από τα Τρίκαλα BC με σκορ 72-92.

Με δεδομένο ότι ο ΑΓΣΙ είχε ουσιαστικά μόνο έναν διαθέσιμο ψηλό τον Καραθανάση, δεν μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στην καλά δουλεμένη και γεμάτη ομάδα των Τρικάλων. Σημαντική απουσία για τον coach Ασπρούδη ήταν και ο Ψάλτου.

Πιο δυνατά μπήκαν στο ματς οι Τρικαλινοί με το σκορ να είναι 4-10 στο 2’, ενώ με εύστοχα τρίποντα ο ΑΓΣΙ μείωσε σε 10-11, για να κλείσουν οι φιλοξενούμενοι υπέρ τους το πρώτο δεκάλεπτο με 12-23.

Με ένα σερί 0-6 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ η διαφορά ανέβηκε γρήγορα πάνω από τους 20 (17-40). Με αρκετή ευκολία οι Τρικαλινοί πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 24-47. Στο ίδιο τέμπο κύλησε το ματς και στη τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και τη διαφορά να είναι σταθερά πάνω από τους 20 πόντους (34-57) στο 25’. Στη συνέχεια με τους Τσατάλα και Στεφάνου να δίνουν σημαντικές βοήθειες, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-68. Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΑΓΣΙ μείωσε για το 55-70. Τα λάθη που έκαναν οι Τρικαλινοί έδωσαν το δικαίωμα στον ΑΓΣΙ να μειώσει ακόμη και στους 13 πόντους, έχοντας σε καλή απόδοση και τους Κολότσιο- Καραθανάση, πέραν του Τσατάλα.Ο Παπαχρήστος, όμως, πήρε παραπάνω πρωτοβουλίες, βοηθώντας την ομάδα του να βρίσκεται στο 69-83.Το παιχνίδι έληξε τελικά με σκορ 72-92. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΓΣΙ θα κάνει το ρεπό του,ενώ ο Βίκος που είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 24-47, 49-68, 72-92

Διαιτητές: Σαρακενίδης - Κολοκυθάς - Καντερές

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Κοντός, Κολότσιος 13(2), Τσατάλας 23(1), Χωλίδης, Ζαφειρούδης 9(2), Τριπολίδης 3(1), Καραθανάσης 8, Στεφάνου 16(5)

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Μήνου, Κολότσιος 5(1), Παπαχρήστος 17, Βαζούκης 4, Μοσχόπουλος 4, Ράπτης 10, Μπουργανός 12, Τριανταφύλλου 8(2), Ψύρρας 9(1), Δέσπος 8, Βαβάτσικος 11, Νέσης 4