Δεύτερη ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα, 87-78 από τον Πρωτέα Βούλας

16.10.2022 Αναγνώστηκε 395 φορές #Μπάσκετ

Για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών στο Μπάσκετ, ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την ήττα με σκορ 87-78 από τον Πρωτέα Βούλας στο «Γ. Γεννηματάς». Ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να φύγει νικητής στην πρώτη του επίσκεψη στο λεκανοπέδιο Αττικής στη φετινή σεζόν.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ να είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα και να έκλεισε υπέρ του με 37-41, ωστόσο δεν κατάφερε να έχει διάρκεια στην απόδοσή του στη συνέχεια, χάνοντας το ματς ουσιαστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Οι παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 5-10, αλλά ο Πρωτέας με ένα σερί 7-0, έκανε το 12-10. Με εστίαση στα ριμπάουντ και με την Εβοντό να έχει τα μισά από αυτά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ του ΠΑΣ με 19-22.
Οι εναλλαγές στο δεύτερο δεκάλεπτο στο σκορ ήταν πολλές, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα με 37-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 51-48, εκμεταλλευόμενες αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΣ. Εξαιρετική για τον Πρωτέα ήταν η Gildey έκανε μεγάλη ζημιά σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 63-60 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πρωτέας ανέβασε τη διαφορά από τους 7 ακόμη και στους 11 πόντους στο 35΄ (79-68). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα, κάνοντας ένα σερί 0-6 και μειώνοντας για το 79-74, δεν κατάφερε τελικά ο ΠΑΣ να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και έτσι ηττήθηκε με 87-78.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 37-41, 63-60, 87-78
Διαιτητές: Ζιώγας-Μαρίγλη-Χαϊνά
Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίντλεϊ 28(4), Σακελλαρίου 3(1), Πατεράκη 4, Χατζηγιακουμή 8(1), Αναστασοπούλου Μ. 2, Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 6(1), Μπουθ 20(1), Τζανετάτου 16, Στεφανίδου.
ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 17, Σαρηγιαννίδου 7(1), Μαρίνη 10(1), Καλαμπάκου 13(1), Τζήμου, Εφα 23(1), Εβόντο 8.