Δεύτερη ήττα για τον ΑΓΣΙ, 91-77 από την Αναγέννηση Καρδίτσας

16.10.2022 Αναγνώστηκε 266 φορές #Μπάσκετ

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 3ο Όμιλο της Β' Εθνικής Κατηγορίας γνώρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, καθώς ηττήθηκε με σκορ 91-77 από την Αναγέννηση στην Καρδίτσα.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Ναύαρχο Βότση, η ομάδα των Ιωαννίνων ηττήθηκε και στην Καρδίτσα, δείχνοντας ότι θέλει ακόμη δουλειά για να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό σύνολο.

Πάνος Τσατάλας με 24 πόντους, Μάρκο Ψάλτου και Βασίλης Κολότσιος με 15 και Γιάννης Τριπολίδης με 11 οι παίκτες που ξεχώρισαν από πλευράς ΑΓΣ Ιωαννίνων. Τσιώτας με 27 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με τους Μαντίκο με 17, Καλλιάρα με 14 και Ψυχογιό με 11 να κάνουν επίσης ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα. Από το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε υπέρ της με 27-11, η Αναγέννηση είχε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο με τη λήξη του ημιχρόνου (52-29). Οι παίκτες του Παναγιώτη Ασπρούδη προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, φτάνοντας την σε μονοψήφιο (-9), ωστόσο δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω και έτσι η Αναγέννηση επικράτησε με  91-77.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 52-29, 71-55, 91-77

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Αγραφιώτης Γρ.-Τσαρδούλιας

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 12(2), Πανταζής 3, Γεωργατζάς 6(1), Μαντίκος 17, Τσιώτας 27(1), Ζώρζος 2, Παπανικολόπουλος, Λαφτσίδης 6, Κακαβούλας 4, Καλλιάρας 14(2), Παπαποστολόπουλος, Ψήμας

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Στεφάνου 3(1), Κοντός, Κολότσιος 15(4), Τσατάλας 24, Χωλίδης, Ζαφειρούδης 9(3), Τριπολίδης 11(2), Καραθανάσης, Ψάλτου 15.