Ξεκίνημα με ήττα για τον ΠΑΣ, 50-76 από τον Παναθηναϊκό (photos)

09.10.2022 Αναγνώστηκε 362 φορές

Βαριά εντός έδρας ήττα με 50-76 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μπάσκετ στην Α1 Γυναικών.

Ξεκίνημα με ήττα για τον ΠΑΣ,  50-76 από τον Παναθηναϊκό (photos)
Καλύβας
Χρήστος Καλύβας

Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη κατάφερε να είναι ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο με τη διαφορά να είναι στους δέκα πόντους (25-35) υπέρ του τριφυλλιού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΣ Γιάννινα, μιας και τα συνεχόμενα λάθη αλλά και η αστοχία των παικτριών του Μαργαρίτη έφεραν την ομάδα του Παναθηναϊκού να παίρνει διαφορά δεκαοκτώ πόντων (29-47), με τις φιλοξενούμενες να κλείνουν υπέρ τους το τρίτο δεκάλεπτο με 36-54.

Όπως αναμενόταν, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα όπου οι «πράσινες» πήραν με ευκολία το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη νέα σεζόν.

Marina Ewodo με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ η καλύτερη του ΠΑΣ με την Marguerite Effa να έχει 12 πόντους και την Terae Briggs 10. Πηνελόπη Παυλοπούλου με 18 πόντους, Chastity Reed με 15 και Arica Carter με 12, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ οι καλύτερες από πλευράς φιλοξενουμένων.

P5050064

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του coach Μαργαρίτη ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Βούλας.

Φανταστική ήταν σε ένα ακόμη παιχνίδι η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι του ΠΑΣ Γιάννινα όπου δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να εμψυχώνουν την ομάδα στην κερκίδα του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου Ιωαννίνων και παρά την ήττα εμψύχωσαν και χειροκρότησαν τις παίκτριες.