Με το δεξί ο Βίκος, 66-70 τον Φίλιππο Βέροιας

08.10.2022 Αναγνώστηκε 278 φορές #Μπάσκετ

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του Βίκου Ιωαννίνων στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής, καθώς κέρδισε με σκορ 66-70 τον Φίλιππο στη Βέροια.

Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου πανηγύρισε τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μέσα σε μία δύσκολη έδρα. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Θοδωρής Τσιλούλης που σημείωσε 20 πόντους, ενώ οι συμπαίκτες του Βασίλης Πάτρας και Γιάννης Κοτσάνος πέτυχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους, ο Ξενιτίδης πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 29 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ελευθεριάδης με 14 και Μπένας με 11.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 22-19, με την ομάδα της Ημαθίας να έχει σε φόρμα τους Ξενιτίδη και Ελευθεριάδη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γιαννιώτικη ομάδα βελτίωσε αρκετά πράγματα στην άμυνά της και με επιμέρους σκορ 11-19, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-38.

Καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου και στο τρίτο δεκάλεπτο που διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ ο Τσιλούλης ήταν εξαιρετικός και πέτυχε μάλιστα και το τρίποντο στο 46-55.

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος δεν έδειξε πρόθυμος να τα παρατήσει και κατάφερε να φτάσει ακόμη και στο +4 (66-62), ενώ λίγο νωρίτερα αποβλήθηκε ο Πάτρας με 5 φάουλ. Οι Γιαννιώτες παρέμειναν προσηλωμένοι στο στοχο να πάρουν τη νίκη και με έμμεσο τρίποντο του Τσιλούλη πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 66-67, με το τελικό 66-70 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Το Σάββατο 15 Οκτωβρίου ο Βίκος αντιμετωπίζει για την 2η αγωνιστική τη Δόξα Λευκάδας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-38, 46-55, 66-70

Διαιτητές: Λόρτος-Σιταρίδης-Τσαρδούλιας

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 3(1), Νικάι, Ελευθεριάδης 14(1), Ξενιτίδης 29(4), Κωνσταντινίδης 2, Κάντζος 7(2), Μπένας 11(3)

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 8(2), Ιωαννίδης 4, Τσιλούλης 20(3), Πάτρας 11(1), Δήμος, Καλαμπάκας 6, Σταυρόπουλος 7(1), Κοτσάνος 10