Στη Β’ Φάση του Κυπέλλου το IBC, 81-74 τον ΓΑΣ Βασιλικών

02.10.2022 Αναγνώστηκε 355 φορές #Μπάσκετ

Επάξια στη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο Μπάσκετ προκρίθηκε το ΙΒC, καθώς επικράτησε με σκορ 81-74 του ΓΑΣ Βασιλικών στο παιχνίδι που έγινε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων για την 3η αγωνιστική της Α’ Φάσης.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Μετά τον Όλυμπο Ελευθερίου Κορδελιού και τον ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας Καστοριάς, η γιαννιώτικη ομάδα ξεπέρασε και το εμπόδιο της ομάδας της Θεσσαλονίκης και κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Μπορεί το IBC να ξεκίνησε δυναμικά το ματς και να απέκτησε μία διαφορά οκτώ πόντων, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να μειώσει στον πόντο στα 3.56 πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 20-22 υπέρ του ΓΑΣ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το IBC ευτύχησε να πάρει ξανά το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά και στο +14 στα 2.50 πριν τη λήξη, ενώ χάρη σε τρίποντο του Σφουγγάρη η ομάδα των Ιωαννίνων έκλεισε υπέρ της το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 40-28. Η ομάδα του Παπαδόπουλου ξεκίνησε δυναμικά και το τρίτο δεκάλεπτο, αποκτώντας μία διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι κατέβαλαν κάθε προσπάθεια για να ρίξουν τη διαφορά στους οκτώ πόντους και κάτω, το τρίποντο του Βάση λίγο πριν το φινάλε της περιόδου αύξησε τη διαφορά στο +13 (58-45) για να ολοκληρωθεί με σκορ 58-47 υπέρ του IBC.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα κυλούσαν ευνοικά για τους Γιαννιώτες που απέκτησαν ένα προβάδισμα ακόμη και στο +16(63-47), αλλά και στο +15 στα 3.42 με το τρίποντο από τον Μιλάνοβιτς, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά ακόμη και στους -6 στο 1.40 (74-68). Η συγκέντρωση των γηπεδούχων και η προσήλωση στον στόχο δεν έδωσαν το δικαίωμα τελικά στην αντίπαλη ομάδα να πιστέψει ότι μπορεί να ανατρέψει το σκορ. Το τελικό 81-74 βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν την Καβάλα στο Νέο Κλειστό στις 12 Οκτωβρίου.

13 πόντους σημείωσε για το IBC ο Ζώτος, 12 ο Μιλάνοβιτς και από τους φιλοξενούμενους 21 ο Οικονόμου και 15 ο Ντισλής.

Διαιτησία: Λυγούρας- Τοπαλίδης

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 13, Νταβουλτζόπουλος 10, Γκλίναβος, Ξιούρας 10(1), Μπαρτζώκας Π. 2, Βάσης 9(2), Πολύζος 7(1), Σφουγγάρης 11(3), Milanovic 12(1), Μπαρτζώκας Σπ. 7

ΓΑΣ Βασιλικών Θεσσαλονίκης (Σίνος): Καραγιαννόπουλος, Ντισλής 15(3), Δεμίρογλου 10(2), Τσιάμης 7(1), Πατίκας 10(1), Σύρος 1, Οικονόμου 21(2), Πασούδης 10