Το πάλεψε αλλά αποκλείστηκε, Βίκος- Έσπερος Λαμίας 82-88(video)

25.09.2022 Αναγνώστηκε 704 φορές #Μπάσκετ

Κάθε δυνατή προσπάθεια κατέβαλε στο παρκέ του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου ο Βίκος Ιωαννίνων στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Έσπερο Λαμίας για την 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με σκορ 82-88.

Γιωτίτσας
Νίκος Γιωτίτσας

Πρόκειται για δυο ομάδες που θα αγωνιστούν στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, ενώ ο Βίκος παρά τα καλά αγωνιστικά στοιχεία που έδειξε, φάνηκε ότι χρειάζεται χρόνο ακόμη ώστε να επέλθει το δέσιμο των παικτών του απέναντι σε μία ομάδα που αναμένεται να είναι από τις υπολογίσιμες στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Ο Έσπερος ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του αγώνα είτε σε μονοψήφιο είτε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι άνθρωποι του Βίκου έχουν παράπονα από τη διαιτησία, ειδικά σε μία φάση στο τέλος που το σκορ ήταν στο 82-86 και δεν δόθηκε φάουλ πάνω στον Πάτρα.

Με το ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα, προκαλώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Βίκου και έχοντας ως μπροστάρη τον Τζόρτζεβιτς, παίρνοντας με το καλημέρα προβάδισμα με διαφορά 9 πόντων (16-25). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να φανούν ανταγωνιστικοί, ο Έσπερος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του με 18-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +15 για τον Έσπερο (35-50) με τον Λάππα να κάνει τη ζημιά στους γηπεδούχους. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ντίνος Σταυρόπουλος που έδωσε μεγάλη βοήθεια στην ομάδα του στο δεκάλεπτο, φτάνοντας τους 11 πόντους και έτσι η διαφορά μειώθηκε στους 9 πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43-52).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ξανά το προβάδισμα στο σκορ με διψήφιο αριθμό πόντων στο 25’ (47-59), ενώ στη συνέχεια δυο συνεχόμενα καλάθια από τον Κοτσάνο, το ένα κάρφωμα, έφεραν τον Βίκο στους -8 (51-59), ενώ ο ψυχωμένος Βίκος μείωσε και στους 4 πόντους (57-61).

Κάπου εκεί πλήρωσε τα λάθη του σε άμυνα και επίθεση και έδωσε την ευκαιρία στον Έσπερο να κάνει ένα σερί 0-7 (58-67). Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Ιωαννίδη στην εκπνοή (59-68).

Ο Βίκος συνέχισε να το παλεύει στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους στο 33’ (65-70). Και πάλι οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους, κάνοντας λάθη σε άμυνα και επίθεση, με το τρίποντο του Χατζηκυριακίδη να ανεβάζει τη διαφορά στους 11 για τον Έσπερο. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0, μείωσαν στους έξι (73-79), αλλά χάρη σε δυο κρίσιμα σουτ των Κασπίρη και Λάππα ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (75-83), ένα ακριβώς λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Το πάθος και η θέληση περίσσευαν στους Γιαννιώτες που με ένα σερί 5-0 μείωσαν για το 80-83. Ο Έσπερος πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο με τον Κυριακόπουλο (80-86) 21΄ πριν το τέλος. Ο Σταυρόπουλος με επιμονή κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε για το 82-86. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα, οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ πάνω στον Πάτρα, κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Βίκου. Κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι με τον Κυριακόπουλο με 2/3 βολές να πετυχαίνει το τελικό 82-88.

18 πόντους για τον Βίκο πέτυχε ο Τσιλούλης και 16 ο Σταυρόπουλος. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς του Έσπερου με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 43-52, 59-68, 82-88

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Καννής, Αναγνωστάκης 2, Μαυρογιάννης 9, Ιωαννίδης 12, Τσιλούλης 18(1), Πάτρας 6, Δήμος, Καλαμπάκας 10(1), Σταυρόπουλος 16(3), Κοτσάνος 9

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 10(1), Λάππας 13(1), Κασπίρης 11(3), Τζόρτζεβιτς 27(2), Χατζηκυριακίδης 10(2), Αργύρης, Τεπετίδης 6, Τσάτας 5(1), Παπαδάκης 6(1