Νίκη-παραμονής το IBC, 73-79 τον ΑΓΣΙ

11.04.2022 Αναγνώστηκε 975 φορές #Μπάσκετ

Μεγάλο παιχνίδι χθες το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, όπου διεξήχθη το τοπικό ντέρμπι της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, όπου ο ΑΓΣΙ «φιλοξένησε» το IBC

Οι φιλοξενούμενοι, έκαναν «κατάθεση ψυχής» και έπειτα από ένα ωραίο ματς πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 73-79. Με τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος το IBC είναι ακριβώς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται την ουραγό Μελίκη με μοναδικό στόχο τη νίκη. Στο χθεσινό παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, αλλά και ο ΑΓΣΙ δεν αρκέστηκε στο ρόλο του κομπάρσου χτυπώντας το ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 21-21 και όλα προμήνυαν ένα μεγάλο ντέρμπι. Με τον Ξιούρα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην επίθεση της ομάδας του Γιάννη Παπαδόπουλου, το IBC στο δεύτερο δεκάλεπτο έχτισε μια μικρή διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με εννιά πόντος διαφορά (35-44). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσηλωμένοι πλήρως στην άμυνά τους και όντας εύστοχοι στην επίθεση διατήρησαν την διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 58-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και να κάνουν την μεγάλη ανατροπή όμως το τελικό 73-79 έδωσε ανάσα στο IBC και πλέον κρατάει την υπόθεση παραμονή στα χέρια του. Τα δεκάλεπτα: 21-21, 35-44, 50-58, 73-79

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ.-Χατζηχαρίδης

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 15(3), Γυφτάκης 4, Καννής 17(2), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης 3(1), Μάντζιος 15, Μητρόπουλος, Ψάλτου 17

IBC (Παπαδόπουλος): Τσατάλας, Καραμπίνης 18(5), Κωνσταντινίδης 15, Πάντσιος 11(2), Ξιούρας 23(5), Σφουγγάρης, Σπηλιόπουλος 3, Μπαρτζώκας 9