Ήττα για τον ΑΓΣΙ στο Σχηματάρι 100-84 από τον πρωτοπόρο Ερμή

04.04.2022 Αναγνώστηκε 462 φορές #Μπάσκετ

Την ήττα με 100-84 γνώρισε ο ΑΓΣΙ στο Σχηματάρι από τον Ερμή, βάζοντας τέλος σε ένα νικηφόρο σερί 6 αγώνων της γιαννιώτικης ομάδας.

Η αποστολή των παικτών του Σοφοκλή Τσουκανέλη ήταν εξαρχής δύσκολη μιας και είχε τεθεί νοκ-άουτ ο βασικός σέντερ της ομάδας Δημήτρης Μάντζιος, ενώ και Γιάννης Γυφτάκης ήταν ανέτοιμος. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν κάνει double score 28-14. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ερμή να μεγαλώνει και άλλο την διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την διαφορά στους 24 πόντους (61-37). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΑΓΣΙ έδειξαν σημάδια ζωής, προέβαλαν αντίσταση και με ένα επιμέρους 20-14 μείωσαν σε 75-57.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο παρόλο που οι Γιαννιώτες έριξαν την διαφορά κάτω από 10 πόντους, τελικά δεν είχαν τα αποθέματα για την ολική ανατροπή και το τελικό 100-84 ήρθε σχετικά εύκολα για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 61-37, 75-57, 100-84

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Μπούκας-Ουσταμπασίδης

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 23(5), Μπόρσης, Δουρούκης 5(1), Ζαρμακούπης 17(1), Χατζηγιαννάκης, Καλημέρης 10, Βεσκούκης 25(4), Καρακωνσταντάκης 15(3), Χάλιος, Δημητριάδης 2, Μπακέας 3(1), Ζορμπάνος

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 12(2), Γυφτάκης 13(2), Γκατζέλης 1, Καννής 7(1), Μυλώνης 2, Βαγγέλης 20, Ιωαννίδης 10(3), Παππάς, Ψάλτου 19.